'Umuda yolculuk'ta kurtarılanların sayısı arttı

'Umuda yolculuk'ta kurtarılanların sayısı arttı

  • 30 Haziran 2015 09:28


Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince Ege Denizi'nde yılbaşından bu yana müdahale edilen 425 olayda çoğu Suriye, Myanmar ve Afganistan uyruklu 13 bin 165 kaçak kurtarıldı.

Komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklık, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkların artmasının etkisiyle Türkiye, yasa dışı göç ve göçmen kaçakçılığında, transit ve hedef ülke konumuna geldi.

Edirne ve Kırklareli'nde Meriç Nehri'nden botlarla Yunanistan'a, yaya olarak veya araçlar içerisine gizlenerek de Bulgaristan ve Yunanistan'a götürülmeye çalışılan kaçaklar, çoğunlukla Avrupa Birliği ülkelerine geçişte, tüm olumsuz koşullara rağmen Ege Denizi'ni tercih ediyor.

İstatistiklere göre, kaçakların yüzde 90'ından fazlası, Ege Denizi'nde kurtarılıyor. Yunan adalarından Midilli'nin 5, Sakız'ın 4,2, Sisam'ın bir, Sömbeki'nin 3,8, İstanköy'ün 3 ve Rodos'un 10 mil gibi kısa mesafelerde bulunması, Ege Denizi'nin tercih edilmesinin başlıca nedeni gösteriliyor.

"Sahil Güvenlik Açık Deniz Arama Kurtarma Gemi Projesi" kapsamında inşa edilen dört gemiden üçüncüsü TCSG Umut'un da 2013 yılından bu yana görev aldığı Ege Denizi'nde, yılbaşından bu yana müdahale edilen 425 olayda çoğu Suriye, Myanmar ve Afganistan uyruklu 13 bin 165 kaçak kurtarıldı. Göçmen kaçakçılığı iddiasıyla yakalanan 31 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Böylece 6 ayda, geçen yılın tamamından fazla kaçak kurtarıldı.

4 yılda 500'lerden 12 binlere

Sahil güvenlik ekipleri, geçen yıl Ege Denizi'ndeki 529 olayda, yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalışan 12 bin 884 kaçağı kurtarmış, göçmen kaçakçısı olduğu iddiasıyla 72 kişiyi yakalamıştı.

Ekipler, 2013 yılında 6 bin 937'si Ege Denizi'nde, toplam 8 bin 47 kişiyi yakalamıştı. Kurtarılan kaçak sayısı, 2012'de 2 bin 531, 2011'de ise 546'ydı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu