Başkanlık seçimi bugün

Başkanlık seçimi bugün


Yeni vekillerin yemin etmesinin ardından bugün yeniden toplanacak olan TBMM'de başkanlık seçiminin ilk iki tur oylaması yapılacak.

Yeni vekillerin yemin etmesinin ardından bugün saat 15.00'te yeniden toplanacak olan TBMM'de başkanlık yarışı başlayacak. Mecliste grubu bulunan 4 partinin adaylarının yarışacağı seçimde partiler grup kararı alamayacak ve gizli oylama yapılacak.

AK Parti'den Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP'den Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP'den Ekmeleddin İhsanoğlu, HDP'den Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ın yarışacağı başkanlık seçiminin ilk 2 turunda hiçbir adayın üye tam sayısının üçte ikisi olan 367'ye ulaşması beklenmiyor.

Adayların bugün yapılacak ilk 2 turda gerekli 367 sayısına ulaşamaması durumundan yarın seçimin üçüncü turuna geçilecek. Bu turda 276 oy aday yeni başkan olacak. Ancak partilerin uzlaşmaması durumunda bu turda da başkan seçilemeyecek ve en fazla oy alan 2 aday dördüncü turda yarışacak.

Taktik savaşlarına sahne olması beklenen TBMM başkanlık seçiminde olası bir uzlaşmanın hangi partilerin koalisyona gideceği konusunda da ipucu vermiş olacak.

Meclis Başkanlığı seçiminin tamamlanmasının ardından partiler milletvekili sayılarına göre divan üyelikleri için verecekleri isimleri belirleyecek. Meclis Başkanlık Divanı 8 AK Parti, 4 CHP, 3 MHP ve 3 HDP'li üyeden oluşacak.

Başkanlık Divanı'nın da oluşmasının ardından hükümeti kurmak için 45 günlük yasal süreç de başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teamüller gereği hükümeti kurma görevini seçimde en fazla oy alan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na vermesi bekleniyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkiye'den İsrail'e sert cevap
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Tahrir-i Şam bir köyü ele geçirdi

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu