İran'dan Suriye hamlesi

İran'dan Suriye hamlesi

  • 29 Haziran 2015 10:24


İran, Irak ve Afgan kökenli milislerden oluşan 15.000 kişilik grubun Şam ve Lazkiye sahil bölgesine ulaştığı iddia edildi.

Mayıs ayı sonunda İranlı General Kasım Süleymani’nin Şam’a gelmesinin ardından Hizbullah komutanları Şam’a çağrıldı. Yapılan toplantıda Cisr Şuğur’un geri alınması ve bu yolla İdlib, Türkmen Dağı ve Kürt Dağı’ndaki muhaliflere saldırarak bölgeyi muhaliflerden temizlemek yönünde çok yönlü bir saldırı planı yapıldı.

15 Bin İranlı Suriye’de

İran, Haziran ayı için yaptığı planları gerçekleştirmek üzere rejim güçlerine destek vermek amacıyla 15.000 milisi Suriye’ye gönderdi. 

İran, Irak ve Afgan kökenli milislerden oluşan 15.000 kişilik grubun Şam ve Lazkiye sahil bölgesine ulaştığı iddia edildi. Bu milislerin özellikle rejimin muhalifler karşısında ağır yenilgiye uğradığı İdlib bölgesine sevk edilmesi planlanıyor.

Süleymani Organize Etti

Yerel kaynakların aktardıklarına göre Kudüs Güçleri Kumandanı Süleymani Haziran ayı başında planladıkları saldırının detaylarını belirlemek üzere Lazkiye’ye geldi. Süleymani gerek Tahran’dan gerekse Şam’dan yaptığı açıklamalarda dünyanın planladıkları operasyon karşısında şaşkınlığa düşeceğini söyledi.

Aktarılan bilgilere Esed, iki amaca hizmet etmesi beklenen operasyonu gönülsüz bir şekilde kabul etti. Bu amaçlardan biri cephelerde büyük yenilgilerle yüz yüze gelen rejim askerlerinin moral motivasyonunu arttırmakken diğer amaç ise operasyonu , Tahran’ın yürüttüğü nükleer görüşmelerin anlaşmaya varılması ile aynı zamana yani Haziran ayı sonuna denk getirmek.

İran’ın yardımına bağımlı olan Şam yönetimi için kötü giden olayların rejimin lehine çevirmek nükleer anlaşma masasında İran’ın elini güçlendirecek bir koz olacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu