Irak Türkmenleri "çalışma izni" istiyor

Irak Türkmenleri "çalışma izni" istiyor

  • 27 Haziran 2015 09:47


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Irak Türkmenleri, çalışma izni istiyor.

Savaş mağduru olan ve DAEŞ'in zulmüyle derin acılar yaşayan Irak Türkmenleri, vatanlarını, yakınlarını, mülklerini ve işlerini kilometrelerce uzakta bırakarak Türkiye'ye sığındı.

Ankara'da yaşayan Türkmenler, bir apartman dairesini birkaç aileyle kiralayıp, yardımlarla hayatlarını sürdürüyor. 

Mamak'taki Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Türkmenevi de Irak Türkmenlerine kapısını açan kuruluşlardan biri. Burada giyecek, yiyecek, ev eşyası ve ilaç yardımının yanı sıra Türkmenlere sağlık hizmetleri de veriliyor.

-"El yemeğiyle karın doymaz"

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Türkmenevi sorumlusu Davut Karataş, Ankara'da 2 bin 500'ün üzerinde Türkmen aile olduğunu söyledi. Karataş, bu ailelerin bir kısmının bir yıldır Ankara'da yaşadığını, bir kısmının ise yeni geldiğini ifade etti.

Bu kişilerin oturma ve çalışma izni olmadığını belirten Karataş, yeterince sağlık hizmeti alamadıklarını, hastaneye gittiklerinde tedavi olma imkanlarının yok denecek kadar az olduğunu ileri sürdü.

Çalışma izni bulunmadığı için sığınmacıların Türkiye'de kaçak olarak çalıştığını anlatan Karataş, şu açıklamalarda bulundu:

"Buraya gelen insanların Irak'taki ekonomik durumu çok iyiymiş, buraya belli bir parayla geliyorlar ama tükenmeye başlıyor. Bizler de elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz. Yardım edecek insanlarla bu insanları buluşturmaya çalışıyoruz. Türkmenler okumuş, kültürlü insanlar, iş istiyorlar. 'El yemeği ile karın doymaz' diyorlar. 250'ye yakın yetim, engelli durumu olan aile var, bu ailelere yardım edilebilir ama diğer insanlar iş istiyorlar. Çalışma izni istiyorlar. Evinin kirasını ödeyemediği için Irak'a geri dönen aileler var." 

- 13 yaşındaki İmen yeniden yürümek istiyor

Yaşadıkları zorluklar, talepleri sorulan Irak Türkmenleri, tehlikeli olabileceği düşüncesiyle görüntülerinin alınmasını, fotoğraflarının çekilmesini istemediklerini belirtti.

Genç Türkmenler iş, daha ileri yaştakiler ise sağlık sorunlarının çözülmesini istiyor.

Bir hafta önce Ankara'ya gelen İbrahim Yusuf ailesi, DAEŞ'in attığı bir bombanın evlerine isabet etmesi sonucu babalarını ve bir kardeşlerini kaybettiklerini anlattı.

Olayda yaralanan ve belden aşağısında his kaybı oluşan 13 yaşındaki İmen İbrahim Yusuf ise ağabeyi ve ablasıyla Türkiye'ye sığındı.

Üç Türkmen ailenin bir arada yaşadığı 25 kişilik bir apartman dairesinde hayatını sürdüren İmen, bir haftadır Ankara'da olduklarını belirterek, ameliyat olması durumunda yeniden yürüyeceğini, kendisine yardım edilmesini istediğini söyledi.

-"Büyük çoğunluğu vatanına geri dönmek istiyor"

Mamak Belediyesinin kendileri için kullanıma açtığı bir deponun, yardım dağıtım merkezi olarak değerlendirilmesinden sorumlu Türkmen Haydar Şeyh, günde 200 aileye yardımcı olduklarını anlattı.

Irak Türkmenlerinin Türkiye'de yaşadığı en büyük sorunun sağlık hizmetlerinde olduğunu dile getiren Şeyh, kimlik kartları çıkmadığı için hastaneye gidemediklerini anlattı. Şeyh, "Türkmen milleti çalışkan millettir ama çalışma iznimiz de yok. 'Yardım paketlerini bana verme, ben utanıyorum. Bana çalışma izni verin' diyenler var" dedi.

Şeyh, Türkmenlerin büyük çoğunluğunun vatanına geri dönmeyi istediğini belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu