Susa: PKK'nın Cami Katliamı

Susa: PKK'nın Cami Katliamı


PKK'nın 23 yıl önce camide katlettiği 10 Müslüman aradan geçen yıllara rağmen unutulmadan hayırla yad edilmeye devam edilirken, onları katledenlere duyulan öfke ve kin gün geçtikte daha da artıyor.

Tarih 26 Haziran 1992’yi gösterdiğinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı olan Susa (Yolaç) köyünün mescidinde ibadet eden Müslümanlar, yatsı namazından sonra PKK tarafından kurşuna dizildi ve 10 kişi katledildi, 4 kişi de yaralandı.

PKK'lı bir grubun askeri elbiseler giyerek baskın yaptıkları Susa Camii katliamı aradan geçen 23 yıla rağmen unutulmadı. Acısı halen yüreklerde taptaze olan katliamın mağdurları her yıl düzenlenen programlarla anılırken, insanları Rabbine ibadet ederken katledecek kadar canileşen katiller lanetleniyor.

Susa katliamı, İslam’a düşmanlığın, İslam’ın kutsiyetlerine tahammülsüzlüğün, İslam’ın şiarlarına karşı küstahlığın ve dinine bağlı Müslümanlara duyulan kin ve adavetin mücessem hali olarak kendini gösterdi.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, Susa katliamını gerçekleştirenler; imansızlıkta Firavun ve avenesiyle, inat ve küfürde Ebu Cehil ve yoldaşlarıyla, imanlı gönülleri kin, adavet ve inkâr ateşinde yakıp yok etmede Nemrut ve yardımcılarıyla birlikte anılacaklardır tarih boyunca…

Susa, Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı doksan hanelik bir köy. Diyarbakır’a 80, Silvan’a 5 kilometre uzaklıktaki Susa, halkının dinlerine sadakatiyle ve gayri İslami adet ve eğlencelere taviz vermeyen bir köy olarak bilinir.

26 Haziran 1992 Cuma gecesi

Yayılan İslam nuru çok geçmeden Susa’ya da ulaştı. Susa köy camisinde Kur’an dersi ve siyer dersleri yapılmaya başlanmıştı. Ancak karanlık odaklar köyde yayılan İslam nurunu çok geçmeden fark ettiler. PKK, bütün bölgede olduğu gibi Susa’da da kendisinden başka çalışmalara müsaade etmek istemiyordu. Çeşitli hile, desise ve tehditlerle bu nuru söndürmek istediler. Böylece hak ve batıl mücadelesi Susa’da da başlamış oldu.

Cami cemaati her zaman olduğu gibi 26 Haziran 1992 Cuma günü de akşam ve yatsı namazı arasında oturup Kur’an-ı Kerim okuma halkası oluşturdular. Yatsı ezanın okumasıyla cami cemaatine birkaç kişi daha katıldı. Müslümanlar namaz kılarken gözü dönmüş caniler caminin etrafını kuşatmakla meşguldü. PKK’lılar asker olduklarını söyleyip cami cemaatini dışarı çıkarttılar. Dini mukaddesatlara hakaretler eşliğinde dipçik zoruyla dışarı çıkarılan cami cemaatinin ellerini iplerle bağladılar. Ve silahlar patlamaya başladı. Caminin etrafı kan gölüne döndü.

Susa katliamında Hacı Ahmet ve oğlu Emin Kantar, Zeki, Medeni, Said ve Meki Fidancı kardeşler, Muhammed Ali Uslu, cami imamı olan Abdulhalik Ugaş,  Adnan Kantar ve Hüseyin Çetinkaya şehit oldu, 5 kişi ise yaralandı.

Susa katliamında katledilen Müslümanlar

Hüseyin Çetinkaya: İhvanına, muvahhit kardeşlerine en zor ve sıkıntılı anlarında sırdaş, dost ve ağabey olan Hüseyin… O küçücük beldede sahiplenme destanını sıratı müstakim çizgisinden şaşmadan yazan muvahhit… “muvahhit kardeşlerim” Hitabını dilinden hiç düşürmeyen muvahhit Hüseyin…

 Molla Abdulhaluk Ugaş: Zamanının çoğunu camide geçirirdi. Öyle ki saatlerce camiden çıkmadığı zamanlar oluyordu. “Bu kadar uzun süre camide nasıl kalabiliyorsun?” diye soranlara; “Hevalémin liwéderéye sebramin pété. Ewji Qurane…” (Benim arkadaşım camidedir onunla sabrediyorum o da Kur’an’dır) şeklinde cevap veriyordu.

 Muhammed Sait, Meki, Medeni ve Muhammed Zeki Fidancı: Allah yoluna adanmış dört kardeş… Dört İslam davetçisi… İlmi ve ibadi anlamda yetişip yetiştirmeye çalışan dört İslam fedaisi…

 Muhammed Ali Uslu: Mümin dostlarının tesellisi ve sığınağı… Ali yürekli Muhammed Ali… Tüm baskılara Bilal’ca direnen Muhammed Ali.

 Hacı Ahmet ve Oğlu Muhammed Emin Kantar: “Sabredin ey Yasir ailesi size cennet vardır.” diyen Efendimiz aleyhisselatuvesselamın dizi dibinde ders almış gibiydiler…

Adnan Kantar:  Konuşmalarını ve sohbetlerini üstadın örneklemeleriyle süsleyen, tebliğ vazifesinden geri kalmayan, daima mütebessimdi.

PKK Susa Katliamını Üstleniyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kendisine boyun eğmeyenleri sindirmeye çalışan terör örgütü PKK, yaptığı bütün katliamlara kılıf bulup işin içinden sıyrılma gayretine giriyor. Yıllarca Susa Katliamını devletin yaptığını iddia eden PKK'nın aslında bir ay sonra bu katliamı üstlendiği ortaya çıktı.

PKK'nın resmi dergisi olan serxwebûn dergisi, susa camii katliamını üstleniyor. Serxwebûn dergisinin Temmuz 1992 sayısı 24. sayfada Susa Katliamına dair şu bilgilere yer veriyor:

"Akşam saat 20.30 sularında Farqin (Silvan)'in Susa (Yolaç) köyünde kontr-gerillayla çalıştıkları bildirilen 10 kişi öldürüldü, 3 kişi de yaralandı. Susa köyü kontr-gerillanın odak noktalarından birini oluşturuyor. Cezalandırılanların isimleri şöyle; Medeni, Haluk, Melle Zeki, Taif Fidancı, Mehmet, Emin, Yusuf Kantar, Ali Uslu, Hüseyin Çetinkaya."

İşte Serxwebûn Dergisinde geçen ilgili bölüm:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Münir AYDIN - Haberseyret

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • yazık

    28 Haziran 2015 23:12

    Cevap Ver

    ve susa hala hdpkk denilen markist komünist dinsiz partiye oy veriyor

Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu