Savaşın Ortasında Kocaman Bir Yürek..

Savaşın Ortasında Kocaman Bir Yürek..


Suriye'li ikiz kardeşler, İsmail ve Mehmet Abdullah. İkizlerden Mehmet çay ocağında çay satarak, İsmail'de su satarak ailelerini geçindiriyor. Anneleri ve yedi kardeşten oluşan ailenin bütün yükü ikizlerin omuzlarında.

İsmail ve Mehmet Abdullah, 3 yıl önce Suriye'nin Halep şehrinden Türkiye'ye geldiler. Babaları Türkmenlerle birlikte Esed Rejimine karşı savaşırken atılan bombadan bir şarapnel parçasının başına isabet etmesiyle yaralandığında apar topar Şanlıurfa'ya gelirler. Geçirdiği bu kazanın ardından babaları şehit olur. Babasının tüm birikimini onun çocukluk arkadaşı olan bir tanıdıkları çalarak kayıplara karışır.  

Son isteği doğduğu ve savaştığı topraklarda gömülmek olan babasının vasiyetini yerine getirmek isteyen İsmail, annesiyle beraber babasının naaşını Suriye'ye götürüp gömer. Bu sıralarda daha 9 yaşındadır. Kuran eğitimi alan İsmail’in kendisi 2 Cüz, ablası da 18 Cüz ezberlemiş. Kardeşler çok zeki. İsmail bir yanıyla hala çocuk olsa da, diğer yandan oldukça olgun bir insan.

İsmail'in bir hayali var, o da sadece bir bisiklete sahip olmak. Daha önce 2 defa bisiklete sahip olmuş İsmail, fakat ikisinde de çalınmış bisikleti. Bu seneye kadar Çadırkent'de yaşamışlar ancak annelerinin astım - bronşit hastalığı nedeniyle oradan da ayrılmak zorunda kalmışlar. Annesi çalışmak istese de İsmail ve ikizi izin vermemiş annelerinin çalışmasına. Şu an Akçakale'de, bir göz evde 7 kardeş bir anne sürdürüyorlar hayatlarını..

İsmail, ayağındaki kız çorabıyla arkadaşları dalga geçerken, boynunu büküşüyle dikkatimizi çekti. O geniş gönüllü çocuk,  sınır kapısında su satan onlarca çocuktan sadece biri. Bir başka arkadaşı bizim yanımıza su satmak için geldiğinde su istemediğimizi söylediğimiz halde, 'Abi alın o da evine ekmek götürsün' diyebilen, almayınca da o suyu arkadaşından satın alan oldukça 'cömert' bir yürek. Okumak istiyor. Türkiye'ye faydalı bir birey olmak istiyor. Türkiye'nin kendilerine açtığı kucağı karşılıksız bırakmak istemiyor. Anneleri de başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm Türkiye'ye teşekkür ediyor ve ekliyor, 'hepinizden Allah razı olsun'

Haber Seyret / Özel Haber

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İsrail kendisine bir tampon bölge oluşturmak istiyor
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Şii ve Sünni koalisyonlarından IKBY referandumuna ret

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu