Gazeteci Dilşad Hertelî'nin gözaltına alınmasına tepkiler devam ediyor

Gazeteci Dilşad Hertelî'nin gözaltına alınmasına tepkiler devam ediyor

  • 26 Haziran 2015 10:56


Gazeteci Dilşad Hertelî'nin Hewlêr asayişi tarafından gözaltına alınmasına yönelik tepkiler devam ediyor. İnsan Hakları komitesi bu konuyu araştırıp takipçisi olacaklarını açıkladı.

Peyam TV'de çalışan gazeteci Dilşad Hertelî, Hewlêr asayiş güçleri tarafından herhangi bir neden gösterilmeden dün gözaltına alıındı ve henüz bırakılmadı. 

Hak ve özgürlükleri koruma örgütü Zar da, Dilşad Hertelî'nin gözaltına alınmasına ilişkin bir açıklama yayınlayarak şunları belirtti: “İktidarın halkların hakları ve özgürlüğünden bahsettiği, Kürdistan bölgesinde özgürlük olduğunun söylendiği bir süreçte gazeteci Dilşad Hertelî kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler tarafından kaçırılarak gözaltına alınmıştır. Zar örgütü olarak bütün gazetecilere çağrımız hiçbir ayrım gözetmeksizin artık bu saygısızlıkları kabul etmemeleri ve sendikayı da kendisini netleştirmesi yönünde zorlamalarıdır. Sendika gazetecileri koruyacak mıdır yoksa sürekli böyle sessiz, tavırsız mı kalacaktır?”

Zar örgütü yaptığı açıklamada ayrıca Hewlêr asayişine de çağrıda bulunarak gazeteci Dilşad Hertelî'nin gözaltına alınmasının nedenlerine ilişkin olarak güvenilir bir açıklamada bulunmasını talep etti. Örgüt ayrıca konu hakkında emniyetin ve Kürdistan gazeteciler sendikasının da açıklamada bulunması gerektiğini belirtti. 

Ayrıca İnsan Hakları Komitesi de Dilşad Hertelî'nin gözaltına alınmasına ilişkin olarak araştırma başlattıklarını belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
İspanya'dan Katalonya kararı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu