İnsansız hava aracına Türk imzası

İnsansız hava aracına Türk imzası


ODTÜ'lü araştırmacılar, havalimanlarına kontrolsüz girdiklerinde uçuş güvenliğinde risk oluşturabilen insansız hava araçlarını (İHA) algılayabilen ve anında alarm veren yeni bir teknoloji geliştirdi.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük boyuttaki İHA'ların sivil ve askeri amaçlarla kullanımının giderek arttığına işaret etti. 

İHA'ların amatör ve hobi amaçlı kontrolsüz kullanımının özellikle havalimanlarında uçuş güvenliğini tehlikeye düşürebileceğini ifade eden Kalkan, "Örneğin, yakın zamanda Atatürk Havalimanına birkaç defa insansız hava araçları girdi, iyi niyetle de olsa inen ve kalkan uçaklar için tehlike oluşturacak şekilde havalimanına sokuldu" dedi.

Kalkan, bu durumun sadece havalimanları için değil, korunmak istenen, özel önem taşıyan, güvenlik gerektiren alanlar için de tehlike oluşturduğunu vurgulayarak, bu tehlikenin ancak İHA'ların bu alanlara girişlerinin tespit edilmesiyle giderilebileceğini söyledi. 

- Dünyada da çalışılmayan bir konu

İHA'ların havada algılanması üzerine Doç. Dr. Erol Şahin, Prof. Dr. Göktürk Üçoluk ve araştırma görevlisi Fatih Gökçe ile bir çalışma yürüttüklerini ve bu konuda önemli sonuçlara ulaştıklarını bildiren Kalkan, şöyle devam etti:

"Kameradan veya farklı sensörlerden gelen görüntüleri işleyerek korumak istediğimiz alana bir İHA'nın girip girmediğini algılayabilen bir yazılım geliştirdik. 

Dünyada da bu konu çok yeni ve bildiğimiz kadarıyla henüz çalışılmıyor. Bizim yazılımımızda, kameradan gelen görüntüleri önce eğitiyoruz. Sonra sistem kendi kendine görüntüye yeni giren bir İHA'yı herhangi bir uçan canlıdan ayırarak algılayabiliyor ve alarm üretebiliyor. Burada örüntü tanıma denilen yöntemleri kullanıyoruz." 

Kalkan, mevcut radarların İHA'ları algılamada yetersiz kaldığını belirterek, algıladıklarında çok geç olabildiğini vurguladı. 

Yrd. Doç. Dr. Sinan Kalkan, geliştirdikleri teknolojinin, mevcut havaalanlarının görüntüleme sistemlerine kolaylıkla entegre edilebileceğini, çalışmalarda sona geldiklerini sözlerine ekledi. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu