Yunanistan 5 gün içinde iflas edecek

Yunanistan 5 gün içinde iflas edecek

  • 25 Haziran 2015 11:22


Yunanistan, şubat ayından beri alamadığı 7.2 milyar euroluk mali yardımı kreditörlerden alamazsa IMF’ye olan 1.7 milyar euro borcunu ödeyemeyecek ve 5 gün içinde iflas edecek.

ACİL BRÜKSEL'E ÇAĞRILDI

Yunanistan’ın sunduğu son önlemler, ilk etapta bu ülkenin iflasa gidişini durduracak bir sonuca ulaşma yönündeki umutları beslese de, yapılan teknik değerlendirme ve hesaplamalar sonucunda uluslararası kreditörlerin “iyileştirme amaçlı” ek önlemler talep etmesi, ipleri yeniden kopma aşamasına getirdi. Normalde bugün Avrupa Birliği’ne katılması öngörülen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, dün Eurogroup toplantısı öncesi acilBrüksel’e çağrıldı.

ÇİPRAS'TAN SERT TEPKİ

Benzer nitelikli önerilerin daha önceki İrlanda ve Portekiz örneklerinde bazı kurumlarca reddedilmediğine dikkat çeken Çipras, “Bu yaklaşım ya anlaşma konusunda istek olmadığına ya da özel çıkarların desteklendiğine işaret ediyor” diyerek sert tepki gösterdi. Üst düzey bir AB yetkilisi, “Biz değişiklik talep ediyoruz onlar yanaşmıyor. Gerçi kamuoyu önünde yapıldığında daha az etkili oluyor ama bu pazarlığın bir parçası” dedi.

Çipras’ın bu açıklamasından bir süre sonra ise Brüksel’den yeni bir haber geldi. AFP’nin haberine göre; adı açıklanmayan bir Yunan hükümeti yetkilisi, kreditörlerin ‘daha yüksek KDV artışı ve kamu harcaması kesintisi’ öngördüğü tahmin edilen önerisinin Atina tarafından reddedilip reddedilmediği yönündeki soruya “Evet reddedildi” yanıtını verdi.

SÜREKLİ TOPLANTI

Brüksel’de toplantı üstüne toplantı yapıldı. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Merkez Bankası Başkanı (ECB) Mario Darghi, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ve Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselblom’la bir araya geldi. Toplantıda ortak pozisyon oluşturulmaya çalışıldı. Daha sonra aynı ekip, Çipras’ı da aralarına alarak görüşmeyi sürdürdü. Bu toplantının ana amacını ise, Euro Bölgesi maliye ve ekonomi bakanlarını bir araya getirecek toplantı öncesi “mevcut mayınları temizlemek”oluşturdu. Bir önceki Eurogroup ve Euro Bölgesi Zirvesi’ne katılan AB yetkilileri, Atina’nın önerilerinin beklentilerin yüzde 90’ını karşıladığı, geri kalanın da halledilmesinin kolay olduğu mesajını vermişti. Yunan Ekonomi Bakanı Yorgo Stathakis de ülkesinin yaptığı 50 öneriden 3’ü üzerinde tartışma yaşandığını söyledi.

KREDİTÖRLER NEDEN REDDETTİ

Yunanistan Başbakanı’nın pazartesi günü sunduğu ve Avrupalı liderlerin “müzakere zemini oluşturması açısından olumlu” saydıkları, 17 ayda gerçekleştirilmesi vaat edilen 7.9 milyar euroluk reform paketi, Avrupa Merkez Bankası (ECB), AB Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) kreditörlerin uzmanları tarafından incelendi. Önerilerin, devlet sektöründe ciddi tasarruf ve kesintiler yapılması yerine, ağır vergilendirilmeye dayandırıldığı tespit edildi. Zaten çok kötü durumda olan Yunan ekonomisinin ağır vergilerle kalkınma sürecine geçemeyeceği ve dolayısıyla borcunu da ödeyemeyeceği sonucuna varıldı. Kreditörler daha az vergilendirmeyi, buna karşı devlet sektöründe daha fazla tasarrufa gidilmesini, emekliler için devlet giderlerinin kısıtlanmasını ve yiyecek-içecek sektöründeki KDV’nin yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkarılmasını istediler.

SORUN IMF'DEN ÇIKTI

Sonuca beş kala yine kriz havasının hakim olmasında, IMF’nin öneri paketindeki dengesizlikten duyduğu rahatsızlık etkili oldu. Yunan önerilerinin vergi odaklı olması ve bunun da zaten çok kötü durumda olan Yunan ekonomisini daha da zayıflatma riski yaratması, IMF’nin en önemli çekincesini oluşturuyor. IMF’nin tercihi, ağırlığın vergiler yerine yapısal reformlara ve bununla bağlantılı olarak kamu alanındaki kesintilere verilmesi yönünde.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Ankaralı Ahmet

    26 Haziran 2015 10:34

    Cevap Ver

    İnşallah sonunda adaları Türk İş adamlarına satar tabi bu iş adamların kanında da Müslümanlık ve Türklük olacak ki, ileriye dönük bu adalar Türkiye'ye katılabilsin.Allah'ım sen ne Yüce ve Büyüksün.Rabbim şu İsmet İnönü'nün bilerek mi, bilmeyerek mi İtalyanların gelin adaları alın demelerine rağmen, almayarak Yunanistan'a teslim etmesinin sonucun sen adaletle hükmedin Türkiye'ye nasip et aminnn).

Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu