Assange: ABD'nin daha büyük vukuatları var

Assange: ABD'nin daha büyük vukuatları var

  • 25 Haziran 2015 11:21


ABD'nin Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediğini ortaya çıkaran WikiLeaks'in kurucusu Assange, daha önemli belgeler açıklayacaklarını duyurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) son 3 Fransa cumhurbaşkanını dinlediğinin ortaya çıkmasının ardından Fransa ile ABD arasındaki ilişkiler gerilmiş gibi görünürken, durumu ortaya çıkaran WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange ABD'nin yurt dışında, özellikle de Avrupa'da yaptığı casusluk faaliyetlerini de  yakın gelecekte ifşa edeceklerini açıkladı.

İngiltere'deki Ekvador elçiliğinde 3 yıldır sığınmacı olarak yaşayan Assange, Fransız TF1 kanalına verdiği demeçte, Fransa'nın dinlenmesine ilişkin belgelerin ‘henüz serinin başlangıcı olduğunu', yakın zamanda açıklanacak casusluk faaliyetlerinin siyasi açıdan çok daha önemli olduğunu söyledi.

'FRANSA BAŞINI KUMA GÖMMESİN, LİDER GİBİ DAVRANSIN'

Washington'ın Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve selefleri Nicolas Sarkozy ile Jacques Chirac'ı dinleyerek ‘tek kelimeyle hileye başvurduğunu' vurgulayan Assange, Fransa'yı başını kuma gömmeye, ‘lider gibi davranmaya' ve ABD'ye karşı hukuki süreç başlatmaya çağırdı.

ESKİ CIA YETKİLİSİ: HOLLANDE DİNLENMEDİĞİNİ SANIYORSA, ÇOK SAFMIŞ

Diğer taraftan Sputnik'e konuşan eski CIA yetkilisi Larry Johnson, Hollande'ın ABD tarafından dinlenmesine şaşırmaması gerektiğini söyledi: “Hollande bir an bile bu dinleme faaliyetlerine dâhil olmadığını düşünmüşse, endişe verici derecede saf demektir. NSA asıl dinlememiş olsa şaşırırdım.”

KERRY'DEN DE 'ULUSAL GÜVENLİĞE TEHDİT' GEREKÇESİ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün yaptığı basın açıklamasında, izleme faaliyetlerinin Hollande'a yönelik olmadığını tekrar etse de ‘ulusal güvenliği tehdit eden durumlarda yabancı devletleri hedef alabileceklerini' hatırlattı.

FRANSIZ YETKİLİLER 'İNTİKAM' İSTİYOR

Bu arada bazı Fransız vekiller, NSA'ya ait gizli belgeleri sızdırdığı için aranan ve 2 yıldır geçici sığınma hakkı aldığı Rusya'da yaşayan eski NSA analisti Edward Snowden'a siyasi iltica hakkı verilmesini talep etti. Avrupa Parlamentosu üyelerinden Jean-Luc Melenchon da bu ifşaat karşısında Snowden'ın ülkeye alınmasının yanı sıra Washington'la şu anla müzakere edilen Transpasifik Ortaklığı (TTP) gibi tartışmalı serbest ticaret anlaşmalarının yeniden gözden geçirilmesini istedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
Hakkani Grubuna Hava Saldırısı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu