'Türkmenlerin acilen desteklenmesi gerekir'

'Türkmenlerin acilen desteklenmesi gerekir'

  • 25 Haziran 2015 11:12


Suriye Türkmen Meclisi Sorumlusu Sohta IŞİD, PYD, ve Esed rejiminin aynı amaca hizmet ettiğini söyledi.

Sohta, AA muhabirine, Tel Abyad'da yaşanan son gelişmelerden tedirgin olduklarını anlattı. SuriyeTürkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa'nın bir süre önce Hatay'ın Yayladağı ilçesinde Türkmenler ile bir araya geldiğini hatırlatan Sohta, bu toplantıda ülkedeki olayların değerlendirildiğini kaydetti. 

Suriye için oynanan oyunları bozan en önemli unsurun Türkmenler olduğunu belirten Sohta, "Bizim en önemli özelliğimiz, 3,5 milyon Türkmenin Suriye'nin dört bir yanına yayılmış olmasıdır. Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklular, bizleri hac ve ticaret yollarını korumamız için farklı bölgelere yerleştirmiş. Suriye'deki bu stratejik konum dolayısıyla en çok ezilen ve kovulan grup yine Türkmenler olmuştur" diye konuştu. 

Türkmenlerin birçok kentten bu sebeple sürülmeye zorlandığını dile getiren Sohta, son olarak Tel Abyad ve Humus'ta Türkmenlerin köylerinden göç ettirildiğini söyledi.

Suriye üzerine 5 yıldır oynanan oyunların son dönemde belirginleştiğine dikkati çeken Sohta, şöyle konuştu:

"Rejim, birçok noktada havadan vuruyor, DAEŞ karadan giriyor. En son Halep'te bu durum yaşandı. Esed hava desteği verdi ve DAEŞ ilerledi. Yani, DAEŞ, PYD ve Esed rejimi, aynı amaca hizmet ediyor. Sözde düşmanlar ancak çok ciddi bağlantıları var. Çoğu bölgede göstermelik savaşıyorlar. Şu an 3'ü bir oldu ve Suriye'de sınırları değiştirmek için harekete geçildi. Bu, hem Suriye hem de bölge için oldukça tehlikeli bir durum. Geçtiğimiz günlerde PYD'nin, Tel Abyad'dan Türkiye'ye sığınan Arap ve Türkmenleri tekrar köylerine almaması bunun bir göstergesidir."

Sohta, dış güçlerin, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırına paralel kurmak istediği Kürt devletinin son ayağında Bayırbucak Türkmen Bölgesi olduğunu söyledi. 

"Türkmenlerin acilen desteklenmesi gerekir"

Bayırbucak'ın Akdeniz'e açılan en yakın noktada bulunduğunu belirten Sohta, şunları kaydetti: 

"PYD, Türk sınırına paralel olarak ilerleyerek önce Afrin'e sonra da Akdeniz'e ulaşmak istiyor. Denize ulaşması içinde mutlaka Bayırbucak'ı ele geçirmesi gerekir. Bölgemiz birçok açıdan son derece stratejik ve önemli bir konumda. Bu nedenle Türkmenlerin acilen desteklenmesi gerekir ya bölgemizin hava sahası uçuşlara kapatılmalı ya da bizlere uçaksavar verilmeli. Suriye'nin tek parça kalmasını istiyoruz. Bizim gibi düşünen ülkeler, acilen bizlere yardım etmeli. Suriye'de haritalar yeniden çizilecekse ülke birkaç parçaya bölünecek ve Türkmenler katledilecekse bölgemizin Türkiye'ye bağlanmasını isteriz. Bu sayede bölge üzerinde oynanan birçok oyun bozulacaktır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Ankaralı Yusuf

    26 Haziran 2015 10:15

    Cevap Ver

    Aslında çok doğru. PKK=PYD, Esad ve Işid; hepsi aynı çanağa işiyorlar gibi geliyor bana.Halifeliğe kurban olsun.Halifelik böyle soytarıların işi değil? Kafa kesmeler İslam'da yok.Japon'un ne suçu vardı?Hadi ajanlar tamam, ama Japon gazetecinin öldürülmesi bunların ne manyak adam olduklarını gösteriyor.Sonra mücahid gruplara saldırmak, İslamlıkla asla alakası yoktur.Aksine Mücahid gruplar dünyada ilk defa bir İslam Devletini kuracaklarda, en büyük engel Işid oldu.

Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump seyahat yasağının kapsamını genişletti

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu