Af Örgütü Mursi için imza kampanyası başlattı

Af Örgütü Mursi için imza kampanyası başlattı

  • 24 Haziran 2015 18:58


Uluslararası Af Örgütü, Muhammed Mursi'nin sivil bir mahkeme önünde adil bir şekilde yeniden yargılanması veya serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da verilen ölüm cezalarına karşı acil eylem kampanyası başlattı. Örgüt tarafından yapılan açıklamada, 2014'den bu yana Mısır mahkemelerinin 844 ölüm cezası kararı verdiği belirtilirken, bu kararların 27'sinin infaz edildiği ifade edildi. Açıklamada, "ölüm cezası kararlarının büyük çoğunluğu adil olmayan yargılamalar sonrasında verildi" denildi.

"Kararlar çoğunlukla Mursi taraftarlarına veriliyor"

Uluslararası Af Örgütü, Mısır'da ölüm cezasının siyasi muhalefeti bastırmak amacıyla gerçekleştirildiğinin altını çizerken, kararların ağırlıklı olarak eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarlarına, toplu ve adil olmayan yargılamalar sonrasında verildiğini vurguladı.

Açıklamada şöyle denildi: Eski cumhurbaşkanı Mursi'nin kendisi de ilk başladığı andan itibaren adil olmayan bir yargılama sonrasında 16 Haziran 2015'te ölüm cezasına mahkum edildi. Mursi zorla kaybedilmeye tekabül eden şartlarda aylarca gözaltında tutuldu. Soruşturmalar sırasında avukatlara erişimi engellendi. Kendisine gözaltında tutulmasının yasallığını yargı önünde sorgulama hakkı verilmedi."

"Mursi yeniden yargılansın ya da serbest bırakılsın"

Acil eylem kampanyası çerçevesinde Uluslararası Af Örgütü, Mısır yetkililerine uluslararası insan hakları hukukundan doğan yükümlülüklerini hatırlatırken, yetkilileri ölüm cezası kararlarını hafifletmeye, 'ölüm cezasına başvurulmadan uluslararası standartlara uygun bir şekilde adil yargılanma hakkını güvence altına almaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü, Muhammed Mursi'nin de sivil bir mahkeme önünde adil bir şekilde yeniden yargılanmasını veya serbest bırakılmasını talep ederken, ölüm cezasına karşı olan ve yaşam hakkını savunan herkesi, örgütün acil eylem sitesindeki metni imzalamaya çağırdı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu