Gazze'ye üçüncü filo Atina'dan demir alacak

Gazze'ye üçüncü filo Atina'dan demir alacak

  • 24 Haziran 2015 11:42


Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan ve içinde Tunus eski devlet başkanı Marzuki'nin de bulunduğu gemi kısa sürede Atina'dan yola çıkacak.

Gazze üzerindeki ablukayı kırmayı ve yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3'üncü Özgürlük Filosu'nun ksa sürede Gazze'ye hareket edeceği açıklandı. Gemide Tunus'un eski Devlet Başkanı Muhammed Munsif Marzuki, İspanyol milletvekili Ana Maria Miranda Paza ve İsrail Arap siyasetçilerden Basel Ghattas da bulunuyor.

Filistin Enformasyon Merkezi adlı sitede yer alan habere göre, "Miles of Smiles" konvoyunun başkanı Dr. İssam Yusuf, İsrail'in engelleme tehditlerine rağmen, 3. Özgürlük Filosu'nun Gazze'ye gitmek üzere Atina'dan yelken açacağını belirtti.

İyi niyetli aktivistlerin tüm tehditlere rağmen Gazze'ye giderek, uygulanan ablukayı kırmada kararlı olduklarını belirten Yusuf, uluslararası toplumu İsrail'in filoya saldırma tehditlerine karşı ahlaki sorumluluk almaya ve çok uluslu konvoyu korumaya çağırdı.

Kısa süre içinde Yunanistan'dan Gazze'ye doğru hareket etmesi beklenen 3'üncü Özgürlük Filosu'nun organizatörleri, İsrail yönetiminin Avrupa hükümetlerine baskı yapacağı ve filonun engelleneceği endişesiyle tam olarak ne zaman denize açılacaklarını duyurmuyor.

Gemide çok sayıda Arap ve Avrupalı aktivistin yanı sıra Tunus'un eski Devlet Başkanı Muhammed Munsif Marzuki, İspanyol milletvekili Ana Maria Miranda Paza ve İsrail Arap siyasetçilerden Basel Ghattas da bulunuyor.

İsrail basınında çıkan haberlere göre, İsrail güvenlik güçleri, 3'üncü Özgürlük Filosu'nun Gazze karasularına girmesinin engellenmesi için talimat verdi.

2010 yılında İsrail ablukasını delerek Gazze'ye insani yardım ulaştırmayı hedefleyen Mavi Marmara gemisine saldıran İsrail işgal güçleri, gemideki 10 kişiyi katletmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu