'İşgalcilerden korkmuyorum'

'İşgalcilerden korkmuyorum'

  • 24 Haziran 2015 08:39


İsrail Meclisi Arap milletvekili Ghattas, 'İsrail, mağduru oynama konusunda çok usta. Oysa işgalci olan, Filistin'e karşı savaş suçu işleyen kendileri' diye konuştu.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı kırarak insani krizin hüküm sürdüğü bölgeye yardım malzemesi götürmeyi amaçlayan 3'üncü Özgürlük Filosu, yola çıkmak üzere. Gemide, çok sayıda Arap ve Avrupalı aktivistin yanı sıra Tunus'un eski Devlet Başkanı Muhammed Munsif Marzuki ve İsrailli Arap milletvekili Basel Ghattas da bulunacak.

'FİLOYA KATILMAK BENİM İÇİN BİR GÖREV'

Sputnik'e konuşan Basel Ghattas, Gazze'ye uygulanan yasadışı ablukayı delecek filoya katılmasını bir görev olarak gördüğünü söyledi: "Bunu 'siyasi vezifem' olarak addediyorum. Amacımız, Gazze'de yaklaşık 1.8 milyon kişinin acı çekmesine neden olan acımasız ve akıl dışı İsrail ablukasının kaldırılmasını sağlamak."

Bu arada İsrail yönetimi, Gazze'ye doğru yola çıkmayı hedefleyen yeni insani yardım filosunu kınayarak, filonun bölgeye ulaşmasına engel olacağını açıkladı. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely ise, filoyu 'Yahudi devletini şeytanlaştırma girişimi' olarak değerlendirdi. Hotovely, milletvekili Ghattas'ı da 'İsrail'e karşı savaş arayışında olan' filo girişimcilerine, siyasi dokunulmazlığından yararlanarak yardım etmekle suçladı.

'İSRAİL MAĞDURU OYNAMA KONUSUNDA USTA'

Arap milletvekili Basel Ghattas ise, filonun İsrail'i şeytanlaştırma amacı taşıdığı yönündeki açıklamalar için 'saçmalık ve zırva' yorumunu yaparak "İsrail, mağduru oynama konusunda çok usta. Oysa işgalci olan, Filistin'e karşı savaş başlatan ve savaş suçu işleyen taraf kendisi. Açıkça söylemek gerek; İsrail, kurban olan taraf değil; büyük bir hapishaneye çevirdiği Gazze'de yaklaşık 1.8 milyon kişiyi kurban eden taraf. Dolayısıyla insani yardım filolarının İsrail'i 'şeytanlaştırma' amacı taşıdığı ve terör girişimi olduğu yönündeki açıklamalar saçmalıktan öte bir anlam taşımıyor" ifadelerini kullandı.

'KORKMUYORUM ÇÜNKÜ YASAL BİR EYLEM YAPIYORUM'

Filoya katıldığı için ülkesinde karşılaşabileceği baskı veya tepkilerden korkmadığını söyleyen Ghattas, "Şahsım adıma hiçbir endişe taşımıyorum. Çünkü ben meşru ve yasal bir eylem gerçekleştiriyor, hiçbir kuralı çiğnemiyorum" diye konuştu.

Kısa süre içinde Yunanistan'dan Gazze'ye doğru hareket etmesi beklenen 3'üncü Özgürlük Filosu'nun organizatörleri, İsrail yönetiminin Avrupa hükümetlerine baskı yapacağı ve filonun engelleneceği endişesiyle tam olarak ne zaman denize açılacaklarını duyurmuyor.

İsrail basınında çıkan haberlere göre, İsrail güvenlik güçleri, 3'üncü Özgürlük Filosu'nun Gazze karasularına girmesinin engellenmesi için talimat verdi. 2010 yılında İsrail ablukasını delerek Gazze'ye insani yardım ulaştırmayı hedefleyen Mavi Marmara gemisine saldıran İsrail askerleri, 10 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu