Fırat Erez: PKK yalan söylüyor

Fırat Erez: PKK yalan söylüyor


Karar Haber sitesi yazarı Fırat Erez'in, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sait Şahin'in, PKK cenahıyla ilgili sarf ettiği, “Biz günde beş vakit namaz kılmayı ibadet biliyoruz, PKK ve medyası günde 50 çeşit yalan söylemeyi ibadet biliyor” yönündeki ifadelerinin doğruluğunu ortaya koyan açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

Gazeteci Fırat Erez'in, PKK medyasının, Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay köyünde asker, polis ve korucuların HÜDA PAR'lılara silahlı eğitim verdiği yönünde yalan olduğu anlaşılan haberine tepki gösteren HÜDA PAR Genel Şahin'in, “Biz günde beş vakit namaz kılmayı ibadet biliyoruz, PKK ve medyası günde 50 çeşit yalan söylemeyi ibadet biliyor… İtiraf edelim PKK'nın iftiraları ve yalanları ile baş edemiyoruz” şeklindeki ifadelerine benzer tespitlerde bulunduğu ortaya çıktı.

14 Haziran'da Kanal A'da “Sınır İhlali” programında PKK/HDP'yi analiz eden Erez, PKK'nin de HDP'nin de politikasını yalan üzerine kurduğuna vurgu yaptı.

Hizbullah: Asla çatışmak istemiyor

PKK’nın, 6-8 Ekim olaylarında IŞİD’e destek verdiği yalanı üzerinden Hizbullah camiasına saldırdığını belirten Erez, 6-8 Ekim saldırıları ve son olarak Aytaç Baran'a yapılan suikast sonrası Hizbullah'ın kendisini yeniden konumlandırdığını belirterek, “Hizbullah'ın ilginç bir taktiği vardı. Açıkçası bu anlamda PKK ile baş edebilen tek örgüt oldu. PKK’nin saldırıları çok daha yaygın, genele dönük ve teftiş üzerindeyken, Hizbullah bunlara tekil ve seçilmiş infazlar yaparak cevap verdi. Yani PKK sorumlularına saldırdı. Bu yöntem başarılı oldu. Bu sayede PKK ile tapi durumuna geldiler ve bölgede varlıklarını sürdürebilir oldular. Bölgede PKK hariç varlığını sürdürebilen tek siyasi yapılanma... Zaman içinde bölgede değişimler oldu ve 6-8 Ekim'e kadar geldik. 6-8 Ekim'de kendilerine saldırılacağını biliyorlardı ve savunmaya geçtiler. Ama insiyaki bir savunma, yani saldırı varsa savunma şeklinde. Fakat son olayda başka bir şey oldu. Aytaç Baran suikastından sonra net bir değişiklik oldu. Eski tekniği tekrar uygulama başladılar. 3 tane infaz gerçekleştirdiler ve üç infazda hedefler önceden seçilmiş bilinen hedeflerdi ve bunu yapabileceklerini gösterdiler. Ve sürekli ‘biz asla ve asla çatışmak istemiyor’ dediler. Halen de diyorlar, bence sonuna kadar da diyecekler” analizinde bulundu.

“PKK savaş psikolojisiyle davranıyor”

Hizbullah Camiasının bundan son kendilerini korumanın gerçek bir yolunu aramak zorunda kalacağını belirten Erez, “O yol da ne yazık ki daha önce uygulanmış ve çalışmış olan yol. Dolayısıyla o bölgede güvenlik güçlerine ekstra yük geldiği kesin. Fakat ben başka bir konuya değinmek istiyorum. PKK savaşan bir örgüt ve savaşta her şey mubahtır… PKK üzerinde konuştuğumuz bölge dışında başka yerlerde de savaşıyor. PKK aslında Türkiye’de olmasa da bir savaşın içinde. Dolayısıyla onun koşullarını belirleyen savaş. Yani PKK bir savaş psikolojisiyle davranıyor, Bundan dolayı PKK’nin aklı başka çalışıyor” diye konuştu.

“PKK yalan söylüyor”

Önceki gün PKK medyasının yaptığı bir yalan haber üzerine HÜDA PAR Sözcüsü Sait Şahin’in, “Biz günde beş vakit namaz kılmayı ibadet biliyoruz, PKK ve medyası günde 50 çeşit yalan söylemeyi ibadet biliyor… İtiraf edelim PKK'nın iftiraları ve yalanları ile baş edemiyoruz” yönündeki ifadelerinin doğruluğunu ortaya koyan açıklamalarda bulunan Erez, “PKK yalan söylüyor. PKK kendisi yalan söylüyor, üst yapı partisi HDP yalan söylüyor, Demirtaş yalan söylüyor, o da yetmiyor bir de kendisine destek veren sol aydınlar da yalan söylüyor” dedi.

“Demirtaş'ın en büyük özelliği iyi yalan söylemesi”

Sunucu Mehmet Toprak’ın araya girerek, “Yalan söylüyorlar derken, neyi yalan söylüyorlar?” sorusu üzerine Erez şunları kaydetti: “İlk aklıma geleni söyleyeyim. Demirtaş hemen önce %10 barajı için dedi ki, ‘Tam sınırdayız/çizgideyiz’ Bu neydi şüphesi olanlar gidip HDP’ye oy versinler, bu psikolojiyi dayattılar. Seçimden bir gün sonra açıklama yaptı, ‘biz yüzde 12-13 bekliyorduk’ diye. Kürlerin içinden yalan söyleyecek adam bulmak zor olur, herhalde o yüzden Demirtaş çok değerli bir adam. O yüzden Demirtaş’ın bu kadar öne çıkmasında en büyük özelliği bu (yalan) konuda yetenekli bir adam oluşu. Gerçekten söylediklerinde hiçbir tutarlılık yok. Bir gün söylediğini ertesi gün tam tersine götürebiliyor. PKK ondan farklı mı? Hayır değil” şeklindeki ifadelerle PKK ve HDP’nin yalancı olduğunu söyledi.

“Hizbullah öz savunma oluşturmuş”

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Aytaç Baran suikastı sonrasında basına yaptığı, “Birçok Hizbullah elemanı Diyarbakır ve birçok şehirde silahlanmış durumda. Ve kendilerine yönelik bir saldırı olduğunda kim kimi vuracak o da belirlenmiş durumda. Dolayısıyla HÜDA PAR’a yakın olan dernek başkanı vurulduğunda kimler aynı dakikada kimi misilleme eylemi olarak vurulacak o da belirlenmiş durumda. Ve anında Hizbullahçılar harekete geçip dört arkadaşımızı katlediyorlar” hatırlatılması üzerine Erez, “Demirtaş’ın o açıklamasında çok ilginç bir cümle var. Hizbullah’ın, kendilerine dönük bir saldırı olduğunda,  self defence içinde olduğunu, yani öz savunma oluşturduğunu kendisi itiraf ediyor aslında” yanıtını vererek çarpıcı bir noktaya temas etti.

Hürseda

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte Erdoğan'ın istifasını istediği 3 belediye başkanı
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Barzani'ye bir şok daha

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu