PYD, köyleri haritadan sildi

PYD, köyleri haritadan sildi

  • 23 Haziran 2015 10:09


PKK’nın Suriye kolu PYD ele geçirdiği yerlerde Arap ve Türkmen bölgelerini boşalttı. Köylüleri göçe zorlayan PYD, daha sonra köyleri yakarak haritadan sildi. Suriyeli Türkmen komutanlardan Ömer Dede, “Türkmenler PYD mızrağı ile IŞİD hançeri arasında kaldı” dedi.

Suriye'nin kuzey bölgelerinde ele geçirdiği topraklarda bir otonom yapı kurmaya çalışan PKK'nın Suriye'deki kanadı PYD, bölgelerin demografik yapısını değiştirmek için barbarlığa sarıldı. Geçtiğimiz yıllarda Haseke ve Rasulayn gibi bölgelerde nüfus yapısını değiştirmek için Arap ve Türkmen halkın köylerini boşalttıran, ekinlerine el koyan PYD güçleri, aynı yöntemi Tel Abyad'da da uygulamaya başladı. Tel Abyad'ın Rakka kentine yakın bölgelerinde çok sayıda köyün yakıldığı ve tarlalara el konulduğu haberleri geliyor. Bazı köylerde yaşayan Arap ve Türkmenler de YPG tarafından tehdit edilerek göç etmek zorunda bırakılıyor.


8 BİN MÜLTECİ ORTADA KALDI
Ayn İsa, Doğanya, Zıbakya, Algazlı, Tel Alsam gibi yerleşim birimlerinde yaşayan binlerce Türkmen evlerini terk etmek zorında kaldı. Tel Abyad ile Rakka arasında ağaçlık alanda bekleyen mültecilerin oldukça zor durumda olduğu ifade ediliyor. Suriyeli Türkmen komutanlardan Ömer Dede, Türkmenler adına evrensel bir imdat çağrısında bulunduklarını belirterek, “Tüm azınlıkları insanlık adına koruyorlar ama Türkmenleri PYD mızrağı ile IŞİD hançeri arasında ölüme bıraktılar” dedi. Dede, “Herkesi, Rakka ile El-Hınze arasında ağaçlık arazide yemeksiz ve susuz kalan Allah'ın yardımını bekleyen binlerce Türkmen mülteciye yardım elini uzatmaya çağırıyoruz” diye konuştu. Son bir kaç günde köylerini terk etmek zorunda kalan mülteci sayısının 8 ila 10 bin arasında olduğu ifade ediliyor.

Esed güçlerinin saldırısı sonrasında enkazdan çıkarılan bir çocuk sahra hastanesine kaldırıldı.

30 KÖYDEN 12'Sİ TAMAMEN SİLİNDİ
Suriyeli aktivistler, bir rapor hazırlayarak PYD güçlerinin Haseke kentinde Arap asıllı Suriyelilerin evlerini alarak başkalarına verdiğini vurguladı. Raporda, Tel Hamis'te Arap köyüne saldırı düzenleyen PYD'lilerin 26 evi yaktığı, 30 köyden 12'sinin tamamen haritadan silindiği köy sakinlerinin de göçe zorlandığı vurgulanıyor.
Sınıra hendekli koruma

Mardin'in Nusaybin ilçesiyle karşısındaki Kamışlı kenti arasındaki sınır bölgesine askerler hendek kazmaya başladı. 2. Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Kenan Dalbaşar Kışlası'nda görevli askerl er gözetiminde iş makinesi kullanılarak ilçenin doğu kesiminde yapılan kazıda, hendeğin uzunluğunun 200 metreyi aştığı görüldü. Kazma çalışmalarına önceki gün başlandığı bildirilirken, hendeğin uzunluğuyla ilgili açıklama yapılmadı. Nusaybin ile Kamışlı arasına şubat ayında, Kızıltepe ilçesi yönüne hendek kazılmıştı. 2 metre genişlik ve 3 metre derinliği olan hendek yaklaşık 1 kilometreyi bulmuştu. Bazı HDP'liler hendek kazılmasını sınırda protesto etmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu