Geçici Başkan Baykal ve 6 katip üye

Geçici Başkan Baykal ve 6 katip üye


Oturumu en yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. Partilerin en genç 6 milletvekili de geçici katip üye sıfatıyla Başkanlık Divanı'nda yer alacak. Abdullah Öcalan'ın milletvekili seçilen yeğeni de geçici katip üyeler arasında.

Geçici Meclis Başkanı Baykal'a yardımcı olacak genç vekiller, dönüşümlü olarak milletvekillerinin isimlerini okuyacak. En genç vekillerden 3'ü AK Parti, 3'ü de HDP'li. AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik (29), AK Parti Tokat Milletvekili Fatma Gaye Güler (27), AK Parti İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın (28) ile HDP Mardin Millletvekili Enise Güneyli (29), HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan (28) ve HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer (26) Baykal'a eşlik edecek isimler.

Milletvekilleri, Genel Kurul kürsüsünden şu yemini edecekler:

“Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Alman basını: Hükümet kurulmazsa Merkel'in sonu olur

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu