Mısır'da kitaplara yasak

Mısır'da kitaplara yasak

  • 22 Haziran 2015 09:40


Mısır Vakıflar Bakanlığı'nın, camilerin dış hoparlörlerinden ezan ve hutbelerin dışında hiçbir sesin verilmemesinin yanı sıra İhvan'ın kurucusu Hasan el-Benna, Seyyid Kutup ve Yusuf Karadavi'ye ait eserlerin mescit ve cami kütüphanelerinden çıkarılması kararı aldığı belirtildi.

Mısır Vakıflar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, dış hoparlörlerden ezan ve cuma hutbeleri dışında hiçbir sesin dışarıya verilmeyeceğine dair talimatların müdürlükler aracılığıyla cami görevlilerine iletildiği kaydedildi. 

Açıklamada, cuma hutbelerine yazılı izni olmayanların kesinlikle çıkarılmaması yönünde karar alındığı ve gönderilen talimatların bu kararı da içerdiği vurgulandı.

Benna, Kutup ve Karadavi kitaplarına yasak

Öte yandan Vakıflar Bakanlığı kaynakları, cami kütüphanelerinin bakanlıktan yollanan kitap listelerine uygun bir şekilde düzenlenmesi yönünde karar alındığını bildirdi.

Cami kitaplıklarında, yollanan resmi listenin dışında bir kitabın bulundurulmaması yönünde gerekli talimatların gönderildiğini söyleyen kaynaklar, İhvan'ın kurucusu Hasan el-Benna'nın yanı sıra Seyyid Kutup ve Yusuf Karadavi'ye ait eserlerin mescit ve cami kütüphanelerinden çıkarılması kararının alındığını belirtti.

İtikaf ibadeti için düzenleme

Bu arada itikaf ibadetine ilişkin de yeni bir karar alındığı ifade edildi. 

Alınan kararla, ramazanda itikaf ibadetine katılmak isteyenlerden daha önceden tespit edilen camilere başvuru formunun doldurulması, kimlik tespiti ve ikamet adresine yakın bölgede olması gibi şartların yanı sıra devlet güvenlik kurumundan onay listelerine göre kabul edilmesi şartı arandığı kaydedildi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu