Bir dilekçeyle emekli olabilirsiniz!

Bir dilekçeyle emekli olabilirsiniz!


Milyonlarca Bağ-Kur'lunun prim borcu 31 Temmuz itibariyle siliniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dilekçe ile müracaat edenlerin emeklilik ve hastane hizmetlerinin yolunun açılması için teknik tüm hazırlıkları tamamladı.

Dilekçe verildikten sonra işlemler başlıyor, borç hemen siliniyor. Borcu silinen bütün Bağ-Kur'lular emeklilik şartlarını taşıyorsa hemen emekli olabiliyor. SGK, 30 Nisan itibariyle 12 ay ve daha fazla prim borçlarını silerek, hizmetleri donduracak. İleride ödeme yapılarak bu süreler canlandırılabilecek.

BU AYRINTIYA DİKKAT

Bağ-Kur borçlarını silmek isteyenler için geri sayım başladı. Uzmanlar, silinecek Bağ-Kur sürelerinden hepsine ihtiyacı olmayanlara, 31 Temmuz'a kadar ihtiyacı olan kadarını ödemesini öneriyor. Takvim'deki habere göre, aksi halde ihtiyaç olduğunda, silinen sürenin tamamını canlandırmak gerekecek. Borcunu daha önce çıkan yapılandırmalardan yararlanarak taksitlendirenler de dilekçe ile uygulamadan yararlanabiliyor. Kurum verilerine göre 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun 12 aydan fazla süredir ödenmeyen prim borçlarının faiziyle birlikte yaklaşık 20 milyar olduğu ifade ediliyor.

TOPLAM ALACAK 17 MİLYAR LİRA

Bağ-Kur'un toplam prim alacağı (faizsiz): 17 milyar TL
Bağ-Kur'un toplam prim alacağı (faizli): 24 milyar TL
12 aydan fazla Bağ-Kur borcu olanların sayısı: 1.3 milyon kişi
12 aydan fazla borcu olanların ana para borcu: 16.6 milyar TL
12 aydan fazla Bağ-Kur'a borcu olanların gecikme cezası ve faizi: 6.5 milyar

GSS 'DE DE ÜÇ ÖNEMLİ TARİH

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için de üç önemli tarih bulunuyor. Gelir testi için son başvuru tarihi 30 Eylül, yapılandırma için 2 Kasım, ilk taksit ve peşin ödeme için ise 30 Kasım. Hiç gelir testi yaptırmadığı için en yüksek tutardan borç çıkarılanların 30 Eylül'e kadar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına test için başvurması gerekiyor. Yapılan gelir testinde aile içindeki kişi başı geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların borcu siliniyor. Gelir bu rakamın üzerindeyse, prim hesaplanıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu