Suriye'de akaryakıt sıkıntısı

Suriye'de akaryakıt sıkıntısı

  • 22 Haziran 2015 13:27


Suriye'de yakıt sıkıntısı nedeniyle halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Fırınların çalışmadığı Halep'te ekmek 3 TL'ye satılıyor.

Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerinde muhaliflerin denetimindeki bölgelerdeki akaryakıt sıkıntısı, zor günler geçiren halkın temel ihtiyaçlarını karşılayamamasına neden oluyor.

DAEŞ''in ülkenin kuzeyindeki Rakka kenti ve çevresindeki petrol rafinelerinden elde edilen yakıtın muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sevkiyatını engellemesi, Halep ve İdlib'te yaşanan sıkıntıları daha da arttırıyor.

Rejim güçlerinin yoğun saldırılarına maruz kalan iki kentteki bölgelerde, akaryakıt bulunmaması nedeniyle hastanelerin yeterli hizmet veremediği ve fırınların çoğunlukla çalışmadığı belirtiliyor.

Halep'teki sivil savunma biriminde amir olarak görev yapan Ebu Cabir, yaptığı açıklamada, mazot sıkıntısı nedeniyle zor günler geçirdiklerini söyledi.

Rejimin kentteki saldırılarının yoğun şekilde devam ettiğini aktaran Cabir, yakıt olmadığı için vurulan yerlere ekip sevk edemediklerini anlattı.

Sorunun çözülmesi için yardım beklediklerini ifade eden Cabir, şöyle konuştu:

"Ordunun hava saldırılarına maruz kalan Halep'te sivillerin hayatı bize bağlı ama bizde de mazot yok. DAEŞ, rejimin kontrolündeki bölgelere yakıt sevkiyatına izin veriyor fakat muhaliflerin bölgelerinde buna müsaade etmiyor. Yakıt olmadığı için fırınlar da çalışmıyor. Halep'te, ekmek 300 Suriyelirasından (yaklaşık 3 TL) satılıyor. Bulunması halinde mazotun litresi 500 Suriye lirasına (Yaklaşık 5 TL) satılır oldu. Hastaneler de mazot olmadığı için sağlıklı hizmet veremez duruma geldi."

İdlib'te fırın işleten Ebu Ziyad da yöre halkının akaryakıt bulamadığı için zor günler geçirdiğini anlattı.

Söz konusu sorun nedeniyle İdlib ve çevresinde genelde fırınların çalışmadığını belirten Ebu Ziyad, "Daha önce litresini 300 Suriye lirasından aldığımız mazotu şimdi bulabilirsek 800 Suriyelirasına alıyoruz. Böyle giderse yakında fırınlar tamamen kapanacak" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: Dolar ve euro baskısı altında TL'yi eritmemize gerek yok
Türkiye
İnşaatçılar açık alan istiyor
Dünya
Çevre kirliliği savaşlardan daha ölümcül

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu