Orak teknolojiye direniyor

Orak teknolojiye direniyor

  • 22 Haziran 2015 12:29


Kırsal kesimlerde çiftçilerin geçmişten bugüne ot biçmek için kullandıkları orak, gelişen teknolojiye karşı hala rağbet görüyor.

Özellikle köylerde arazilerin engebeli olduğu yerlerde hala kullanılan orak aleti gelişen çağın teknolojisine karşı direniyor. Köylülerin vazgeçilmezi olan oraklar bu günlerde tezgahlarda müşteri bekliyor.

Otların biçme sezonunun başlamasıyla birlikte oraklar rağbet görüyor. Ancak uzun yıllar çiftçiler tarafından kullanılan oraklar gün geçtikçe yerini biçerdöverlere bırakıyor.

Biçerdöverin girmediği eğimi yüksek yerlerde oraklar revaç görüyor. Gün geçtikçe oraka olan talebin azaldığını belirten orak satıcılarından Cemal Demirici, “Eskiden biçerdöver yoktu. Köylerde ot biçme işleri orak ile yapılıyordu. Artık her köyde biçerdöver var. Otlar bununla biçiliyor. Önceleri burada sipariş üzeri orak yapıyorduk. Köylülere orak yetiştiremiyorduk. Ama şimdi yaptıklarımızı satamıyoruz.

Ancak arazilerin engebeli olduğu yerlerde oraka ihtiyaç duyuluyor. Ama her şeye rağmen ot biçme aracı olan orak gelişen teknolojiye direnmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
İYİLİKDER'den Bab'a eğitim desteği
Dünya
Irak'tan Tillerson'a 'yabancı savaşçılar' tepkisi

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu