Türkiye'den DAEŞ ve PYD kararı

Türkiye'den DAEŞ ve PYD kararı

  • 22 Haziran 2015 08:44


Suriye’nin Türkiye sınırındaki Tel Abyad kentinin DAEŞ’den PYD’ye geçmesi sonrası Dışişleri Bakanlığı'nda kritik bir değerlendirme yapıldı.

Tel Abyad kentinin Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından IŞİD'in elinden alınmasına ilişkin en net değerlendirmeyi Dışişleri Bakanlığı yaptı.

İki ayrı güvenlik zirvesinde verilen brifinglerde sunulan değerlendirmeye göre Türkiye, DAEŞ ile mücadeleye her platformda devam edecek. Aynı zamanda da PYD'nin Suriye ile ilgili kırmızı çizgileri aşmasına göz yumulmayacak.

Dışişleri Bakanlığı'nın devletin zirvesi için hazırladığı Tel Abyad değerlendirmesi şöyle;

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) da onayını alan değerlendirmeler şöyle:

-Türkiye, IŞİD'i ‘terör örgütü' olarak görmektedir. Uluslararası Koalisyon'un DAEŞ ile mücadelesinde görev almaya devam edilecek. 

-DAEŞ'le mücadele, PYD ya da başka terör örgütleri ile kıyaslama yapılmaksızın, kendi mecrasında sürdürülecek. 

TÜRKİYE ŞARTLARINI HATIRLATTI

-Türkiye'nin şartları PYD'ye en üst düzeyde iletildi. Esed rejimi ile işbirliği yapmaması, Suriye'nin toprak bütünlüğüne aykırı hareket etmemesi, Suriye'nin geleceğine bütün Suriye halkının birlikte karar vereceği, PYD'nin bunun dışında kalmasının kabul edilmeyeceği anlatıldı.

-Buna karşın PYD, pragmatist hareket ederek bir taraftan Esad rejimi ile hareket etti, diğer taraftan çıkarları örtüştüğünde DAEŞ ile pazarlık yaptı, Suriye'nin birliğine aykırı bir şekilde kantonlar ilan etti.

-PYD'nin DAEŞ ile mücadelesi, bütün dünyanın sempatisini kazandı. Türkiye de DAEŞ 'in geriletilmesinden memnundur. Bu nedenle müttefiklerin DAEŞ ile mücadelede PYD'ye destek vermesine itiraz etmedi.

-Ancak DAEŞ ile mücadele ediyorlar diye herkes kendi amaçları doğrultusunda hareket edip, Suriye için yapılan yüzlerce toplantıda belirlenen ilkelerin dışına çıkamaz.  

TÜRKİYE RAHATSIZLIĞINI İLETTİ

-PYD'nin bölgedeki Türkmen ve Arap nüfusun boşaltılması, yerlerine Kürtlerin yerleştirilmesi gibi eylemlerine duyulan tepki ABD yönetimine, BM'ye, BM Güvenlik Konseyi'ne, Avrupa Birliği Komisyonu'na ve NATO Genel Sekreteri'ne iletildi. ABD Dışişleri, Türkiye'yi haklı buldu ve PYD'ye en üst perdeden iletti.

-ABD, Türkiye'nin Tel Abyad başta olmak üzere Kuzey Suriye'deki Kürt bölgesine ilişkin görüş ve isteklerine açık destek veriyor. 

-Ankara, muhataplarına, “PYD konusundaki algı operasyonu sürerken, bölgedeki insani trajedinin Türkiye'nin üzerine yıkılmasına göz yumamazsınız” mesajını da iletti. 

-Kuzey Suriye'de DAEŞ 'den ve Esed'den arınmış bir bölge Türkiye'nin Tampon bölge teklifinin hayata geçirilmesine zemin oluşturabilir. Gerçekleşirse; 1) Esed rejimine baskı, 2) Ilımlı muhalefeti birleştirme, 3) Göçü Suriye'de karşılayıp, insani yardımları Suriye topraklarında ulaştırmak mümkün olabilir.

PYD'YE NET MESAJ

PYD'nin Akçakale-Tel Abyad arasındaki sınırı; Türkiye'den Suriye istikametine doğru geçişlere kapatması kabul edilemez.

DAEŞ'in Tel Abyad'dan çekilmesi, Halep ve İdlib üzerinden yeniden ilerleme potansiyelini ortaya çıkardı. TSK'nın askeri planlamasını buna göre yapması gerekiyordu. Son dönemde sınırda alınan önlemleri müttefiklerimize bu şekilde izah etmeliyiz.

Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele konusundaki samimiyeti hâlâ sorgulanıyor. DAEŞ'in insan ve lojistik kaynağının Türkiye üzerinden gittiğine ilişkin algıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu