DAEŞ Halep'i yakıtsız bıraktı

DAEŞ Halep'i yakıtsız bıraktı

  • 20 Haziran 2015 12:37


Suriye'nin Halep kentinin kuzeyinde muhaliflere saldıran IŞİD, bu bölgenin petrol ticaretini de engelliyor. Binlerce insanın kullandığı ve akaryakıtla çalışan hastane, fırın ve su kuyularının çalışamaz hale gelmesi ve Türkiye'ye büyük bir göç dalgasının başlaması söz konusu.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Hatay Ofisi basın danışmanı Burak Karacaoğlu, Halep'in kuzeyinde IŞİD'in muhaliflere yönelik saldırılarının yanında petrol ticaretine de izin vermediğini bildirdi. Karacaoğlu, bölgede gerçekleşen çatışmaların da akaryakıt ticaretinin durmasına neden olduğunu söyledi. Yakıt sıkıntısından dolayı hastaneler işlevsiz kalacağını ve hastaların Türkiye'ye sevk edilebileceğine dikkati çeken Karacaoğlu, şöyle konuştu:

"Son zamanlarda Halep'in kuzeyinde IŞİD ile muhalifler arasında yaşanan çatışmalardan dolayı IŞİD, bölgedeki muhaliflerin yoğun olduğu yerlere petrol ticaretine izin vermiyor. Bu da halkı olumsuz etkiliyor. Sınır hattında bulunan 200 çadır kentte kalan 160 binden fazla insan, mazotla çalışan motorların kuyulardan çektiği suyu içiyor. Kuyulardan su çıkarılmazsa bu insanlar Türkiye tarafına geçmek isteyebilir. Bu ve içerideki onlarca hastane, yaralı ve ameliyat edilmesi gereken insanları mecburen Türkiye'ye sevk edilecek. Bu da çok sıkıntı oluşturabilir. Mazot bulunmayan bölgelerde ise 8-12 milyon insanın yaşadığı tahmin ediliyor."

Suriye'nin diğer bölgelerinde de akaryakıt fiyatlarının arttığını dile getiren Karacaoğlu, bu durumun en çok yaşlı, çocuk ve hastaları etkilediğini kaydetti.

Akaryakıt olmadığı için fırınların da çalışmaması durumunda ekmek sıkıntısının da ortaya çıkacağını vurgulayan Karacaoğlu, "Böyle olması durumunda insanlar sınıra yakın yerlere göç etmeye zorlanacak. Ayrıca Türkiye sınırına yakın Atme'deki çocuk hastanesinde çok acil durum olmadıkça vakalara müdahale edilmeyecek durumda. Akaryakıt ulaşmazsa önümüzdeki günlerde hastane, fırın ve su kuyuları çalışmayacağı için yüzlerce kişi mağdur olacak" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

34°
Detaylı Hava Raporu