Wikileaks bu kez Suudi Arabistan'ı vurdu

Wikileaks bu kez Suudi Arabistan'ı vurdu

  • 20 Haziran 2015 00:10


Wikileaks kurucusu Jullian Assange Suudi Arabistan'la ilgili yetmiş bin belge yayınlayarak Arabistan'ın bölge için büyük bir tehdit olduğunu öne sürdü.

Wikileaks Suudi Arabistan'la ilgili 70 bin diplomatik belgeyi yayınladı. Önümüzdeki haftalarda yarım milyon belgeyi daha yayınlayacağını duyurdu. Wikileaks kurucusu Jullian Assange yaptığı açıklamada Suudi Arabistan'daki diktatörlüğün bölgede büyük bir tehdit olduğu vurgusunu yaptı.

"Çok gizli" statüsünde olduğu belirtilen belgeler veri tabanına yüklenirken, Wikileaks'ten yapılan açıklamada, belgelerin Suudi İstihbarat Servisi, İçişleri Bakanlığı ve diğer devlet kurumlarını da ilgilendirdiği dile getirildi. Suudi Arabistan'ın "çok kötü" bir insan hakları karnesinin olduğu vurgulanan açıklamada ülkenin, komşusu Yemen ile savaşta olduğu anımsatılarak belgelerin çoğunluğunun stratejik unsurlar içerdiği aktarıldı. Açıklamada, "Belgelerin çoğunluğu krallığın katı merkeziyetçi, bürokratik  yapısını da ortaya koymaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Belgelerle ilgili bir arama motoru da kuran Wikileaks, açıklamasının sonunda Assange'ın "ABD zulmünden kurtulmak için" 3 yıldır Ekvador büyükelçiliğinde olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Wikileaks, önümüzdeki haftalarda yarım milyon belgenin daha yayınlayacağını da duyurdu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu