Suriye'de Kürt devleti mi kuruluyor?

Suriye'de Kürt devleti mi kuruluyor?


PYD'nin son günlerde Suriye'nin kuzeyinde etkinlik alanını genişletmesi akıllara "Suriye'de Kürt devleti mi kuruluyor?" sorusunu getirdi. Bu soruyu Haber Seyret okurları için analiz ettik.

Son zamanlardaki Suriye'deki ABD, DAEŞ, PYD ve Esed rejiminin hamlelerini değerlendirdiğimizde şöyle bir durum görülüyor:

DAEŞ, Esed rejimin savaşmadan çekildiği yerlere yerleşiyor. PYD, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine DAEŞ'in yerleştiği bölgedeki stratejik yerlerin koordinatlarını veriyor. Koalisyon uçakları havadan bombardıman yaparken, PYD'ye bağlı YPG güçleri karadan ilerliyor. Bu arada bombardıman ve çatışmadan dolayı yerel halk göç etmek zorunda kalıyor.

Ne hikmetse sözle hilafet devleti DAEŞ, fazla direniş göstermeden bölgeden çekiliyor. PYD, sözde bir kahraman olarak bölgeyi ele geçiriyor. Böylece PYD bir anda meşru aktör olarak bölgeye hakim olmaya başlıyor. 

Halkların kardeşliği propagandası yapan PYD, savaş sonrası yerel halktan Arap ve Türkmen olanları yurtlarına almıyor. Gelenleri ise sebebsiz yere tutukluyor. Böylece bölgenin demografik yapısı değiştirilmeye çalışılıyor. 

Türkiye müdahil olabilir

Bir proje çerçevesinde bölge, diğer etnik unsurlardan temizlenerek PYD'ye bırakılıyor. Türkiye bölgede kendi aleyhine oluşturulması planlanan projeye bir yerde müdahil olması kuvvetle muhtemel. Son günlerde yapılan resmi açıklamalar da bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

Suriye'de Kürt devleti İsrail'in  bir hedefidir

İsrail'in güvenliği için, Türkiye'yi Suriye'den izole edecek bir Kürt devletinin kurulması önemlidir. Bölgede İsrail'e her türlü desteği veren ABD'nin PYD'ye askeri olarak destek vermesi bu bağlamda okunmalıdır. İsrail bu hedefi için bölge ülkelerini de yanına çekmeye çalışıyor. Suudi Arabistan hükümetinin danışmanlarından Enver Macid Eşki ve İsrailli diplomat Dore Gold'un geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri görüşmelerde varılan sonuçları, Washington'da yapılan toplantıda dünya kamuoyuna duyurması da bu çabanın bir göstergisidir.

 

Haber Seyret / Yorum-Analiz

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • hamza

    20 Haziran 2015 15:59

    Cevap Ver

    eee ne zannediyordunuz.bunu bop es baskani cok iyi biliyordu.bop es baskani musluman,lari oldurterek.
    kendi hayatini kurdu????bop es baskani bunu cok cok iyi biliyordu.

Gündem
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İspanya'dan Katalonya açıklaması: Amacımız düzeni yeniden sağlamak

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu