İdam kararlarına yurt genelinde tepki yağdı

İdam kararlarına yurt genelinde tepki yağdı


Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Müslüman Kardeşler üyelerine verilen müebbet hapis ve idam cezaları yurt genelinde yapılan protestolarla kınandı.

AKSARAY

Mısır’da darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin idam kararlarının onanması tüm Türkiye’de olduğu gibi Aksaray’da da sert tepkiyle karşılandı.

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi’nin de aralarında bulunduğu, daha önce idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen çok sayıda kişiye, cunta yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde idam cezası verildi.

Verilen bu kararlara tepki göstermek için Aksaray STK Platformu tarafından düzenlenen ve Cuma namazı çıkışı Ulu Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında cunta yönetimi sert bir dille kınandı. Basın açıklaması metnini toplanan grup adına Aksaray STK Platformu temsilcisi Eyüp Dağdaş okudu.

GAZİANTEP
Mısır’da Mursi ve İhvan yöneticilerine verilen idam kararlarının onaylanmasına dünya Müslümanlarından tepki yağarken bir kınamada Gaziantep’teki STK’lardan geldi.
Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu Mısır’da ilk defa halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan yetkililerine verilen idam kararlarının onanmasına tepki göstermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.
İHH Gaziantep Şube binasında yapılan basın açıklamasını okuyan İHH Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan, asırlar geçse de hak ve batıl mücadelesinin devam ettiğini vurguladı.

MUŞ
Muş İnanç ve Adalet platformu, Mısır’da cunta mahkemeleri tarafından Muhammed Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararlarını yaptığı basın açıklaması ile kınadı.


Aralarında Muhammed Mursi, Muhammed Bedii ve Muhammed El-Bilteci’nin bulunduğu İhvan yöneticileri hakkında cunta mahkemeleri tarafından verilen idam kararları, Muş İnanç ve Adalet platformu (MİAD) tarafından kınandı.
Muş Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasında sık sık tekbir getiren grup, ‘Kahrolsun sisi seninleyiz Mursi’, ‘İhvan’a selam direnişe devam’, ‘Uyan diren özgürleş’ sloganları attı.
Toplanan grup adına basın açıklamasını Nihat Şahin okudu.

ADANA
Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Hareketi mensuplarına cunta yönetimince verilen idam kararları, Adana’daki sivil toplum kuruluşları tarafından protesto edildi.
Mısır’da askeri yönetim tarafından darbe ile devrildikten sonra hakkında idam kararı verilen Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan-ı Muslimin mensuplarına destek için Adana’da basın açıklaması düzenlendi.
Mazlum-Der Adana İl Temsilciliği öncülüğünde 5 Ocak Meydanı’nda organize edilen basın açıklamasına onlarca sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Ellerinde; “Darbeciler yenilecek İslami Hareket kazanacak, Ey Sisi tasman kimin elinde, Firavunlar oldukça Musalar gelecektir, BM-NATO-AB-ABD hepsi hikaye” şeklinde dövizler tutan kalabalık, sık sık tekbir getirip darbecileri lanetledi.
Mısır’da halkın iradesiyle Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen Muhammed Mursi’ye verilen idam cezası hakkında değerlendirmelerde bulunan Bursa BGKP Başkanı, “Bu kararı, bilerek ve canımızı acıtmak üzere Ramazan ayı öncesinde aldılar.” dedi.

BURSA
Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BGKP) İcra Heyeti Başkanı Burhan Sayılgan, Mısır’da halkın iradesiyle Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen ve darbe ile bu görevden uzaklaştırılan başta Muhammed Mursi ve dava arkadaşları hakkında verilen idam kararının onaylanmasını değerlendirdi.
Sayılgan, “En yüksek perdeden İnsan hakları, hukukun üstünlüğü, yaşama hakkı, özgürlük gibi kavramlarla ülke gündemini, dünya gündemini olur olmadık şekilde meşgul edenlere sesleniyoruz; Kardeş Mısır’da halkının özgürlüğü ve Hakk’ın davası için mücadele eden kardeşlerimiz hakkında verilen düzmece idam kararlarının infazıyla karşı karşıyadır. Soruyoruz sizlere, bu zulme daha ne kadar sessiz kalacaksınız? Buradaki katliamları daha ne kadar görmezden geleceksiniz?” dedi.
Bu kararın kendilerini derinden üzdüğünü kaydeden Sayılgan, “Şu mübarek Ramazan ayı öncesinde alınan bu karar bizleri derinden üzmüştür. Rabbimiz, bu mübarek günlerin hürmetine, oradaki kardeşlerimizin davasına destek amaçlı dünyanın her köşesinden edilen dualar hürmetine, alınan bu kararın uygulanmasına engel olsun demekten başka elimizden gelen bir şey gelemiyor.” diye konuştu.

BATMAN

Davet ve Kardeşlik Vakfı Batman Şubesi’nden, yaptığı açıklama ile Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam kararını kınadı.

Davet ve Kardeşlik Vakfı Batman Şubesi temsilcisi Abdulhakim Erkemen, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile Müslüman Kardeşler üyelerine verilen müebbet hapis ve idam cezalarını lanetlediklerini açıkladı.

Mısır’ın 3 Temmuz 2013 tarihinden beri eli kanlı darbeciler tarafından yönetildiğini belirten Erkemen, “Mısır Ülkesinde her geçen gün şartlar daha da ağırlaşmaktadır. Mısır’da alınan idam kararları bağımsız ve tarafsız yargının aldığı kararlar olmayıp darbecilere hizmet eden kiralık hâkimler tarafından alınan ve başta İhvan hareketi olmak üzere bütün Mısır halkını sindirmeye yönelik kararlardır. Tüm dünyanın gözü önünde cereyan eden ve insanlık adına utanç verici, insan haklarını ayaklar altına alan bu hukuksuz, zorba uygulamaları lânetliyor, Mısır halkının ve kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bildiriyoruz.” dedi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

12°
Detaylı Hava Raporu