İstanbul'da Hilafet yürüyüşü

İstanbul'da Hilafet yürüyüşü

  • 19 Haziran 2015 14:40


Hizb-u Tahrir Türkiye tarafından İstanbul'da Hilafet yürüyüşü düzenlendi. Fatih Camiinde Cuma namazında bir araya gelen binlerce kişi kılınan namazın ardından Fevzipaşa Caddesi üzerinden Hilafet sloganları eşliğinde Saraçhane Parkına geldi.

Saraçhane parkında bir araya gelen kalabalığa Hizb-u Tahrir Türkiye Medya Ofisi Başkanı Mahmut Kar tarafından hazırlanan basın açıklaması okundu.

Sondan bir önceki çağrının yapıldığını ifade eden Kar, “Hizb-u Tahrir Mübarek Ramazan ayının ilk Cuma gününün faziletli atmosferi içinde eşzamanlı olarak, Endonezya’dan Fas’a kadar faaliyet gösterdiği birçok ülkede, genel olarak İslam ülkelerine, özel olarak ise güç ve kuvvet ehline yönelik sondan bir önceki çağrısını yaptı. Böylece Hizb-u Tahrir bu muazzam ve sıcak çağrıya ‘Sondan bir önceki çağrı’ ismini vererek, hilafete ne kadar yakın olduğunu dost düşmen herkese göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Bu minvalde daha önce 2 çağrı daha yaptık

Daha önce de iki çağrı yapıldığını hatırlatan Kar, “Hizb-u Tahrir daha önce de bu minvalde iki çağrıda bulunmuştu. Bunların birincisi 17 Ağustos 1969’da yani yaklaşık 50 yıl önceydi. Bu çağrı Müslümanlar nazarında İslam’ın fikir ve hükümlerine olan güvenin azaldığına dikkat çekmek içindi. İkincisi ise 2 Eylül 2005’te yapıldı. O zaman bu çağrı çok sıcak bir ortamda yapıldı. Çünkü başta ABD olmak üzere Batı, yıllarca Müslümanlar arasında oluşturmak istedikleri güven sarsıntısının Hizb ve diğer samimi Müslümanlar tarafından bertaraf edildiğini gördü. Yine Müslümanların adım adım hilafet için çalışmaya doğru yöneldiğini de gördük.” dedi.

Kar son olarak, tüm Müslümanlara Hilafet için birleşme çağrısında bulundu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türkleri köpeklerle arayan Avusturya'ya anladığı dilden cevap
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
Polonya'da alışveriş merkezine saldırı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu