Gözler  Azez'e Çevrildi

Gözler Azez'e Çevrildi

  • 19 Haziran 2015 12:58


Suriye'de DAEŞ'in çekildiği yerleri PYD dolduruyor. Ankara'nın en büyük endişesi, Kuzey Suriye'de demografik yapının değiştirilip yani Türkmen ve Arapların yerlerinden edilip, Kuzey Suriye'de bir Kürt hattının kurulması. PYD'nin Tel Abyad'ı almasıyla bir adım daha atıldı. Gözler şimdi Azez'e çevrilmiş durumda.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önce MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı ile ayrı ayrı görüştü. Haftalık olağan görüşmeler, daha sonra 3'lü toplantıya dönüştü.

Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ile Saray'da buluştu, bu görüşme sonrası 'Güvenlik Zirvesi' yapıldı.

Cumhurbaşkanı başkanlığındaki zirvenin ve haftalık olağan görüşmelerin ana gündemi Suriye'ydi. Saray'daki toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve MİT Müsteşarı katıldı.

Toplantıda, sahadaki durum, istihbarat raporları üzerinden değerlendirildi.

Ankara'nın en büyük endişesi, Kuzey Suriye'de demografik yapının değiştirilip yani Türkmen ve Arapların yerlerinden edilip, Kuzey Suriye'de bir Kürt hattının kurulması. PYD'nin Tel Abyad'ı almasıyla bir adım daha atıldı. Afrin ve Kobani'nin birleştirilmesi yönünde önemli bir ilerleyiş sağlanmış oldu.

Ankara'nın şimdi gözünü çevirdiği yer Azez. Endişe, Tel Abyad'da yenilgiye uğrayan IŞİD'in Azez bölgesine saldırıya geçmesi. Azez, Kilis'in hemen karşısında, 15 km uzaklıkta, yoğunlukla Türkmenlerin yaşadığı bölge. Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki yer IŞİD'in eline geçerse, en az 70 bin Suriyelinin Türkiye sınırına dayanabilir.

Bu göç dalgası Ankara'yı endişelendiriyor. Bir diğer endişe ise daha önce yaşanan tablonun tekrarlanması. Yani IŞİD'in saldırıya geçtiği yerleri koalisyon güçlerinin bombalaması ve boşalan alanları PYD'nin doldurması. Kuzey Suriye'de Azez ile oluşturulmaya çalışılan Kürt hattı için aşama kaydedilmesi.

Tüm bu tablo, güvenlik zirvesinde değerlendirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen pazartesi Bakanlar Kurulu'nda askere, sınır güvenliği konusunda yeni bir çalışma yapması talimatı vermişti. O çalışmanın hem haftalık olağan görüşmelerde, hem de güvenlik zirvesinde ele alındığı belirtiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu