Eğit Donat Fiyaskosu

Eğit Donat Fiyaskosu

  • 19 Haziran 2015 12:03


ABD, Suriye'deki ılımlı muhalefete yönelik eğit-donat programını geliştirme konusunda zorluklar yaşandığını itiraf etti.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter ABD Kongresi'ne yaptığı açıklamada, ABD ve Türkiye’nin üzerinde anlaştığı IŞİD’e karşı mücadele stratejisinin bir parçası olarak değerlendirilen ve pratikte başlamış olan eğit-donat programının geliştirilmesini zorlayan engeller olduğunu belirtti.

Carter, "Elimizde yeterli sayıda eğitim yerleşkesi var. Ancak şimdilik bu yerleşkeleri dolduran, eğitim gören kişi sayısı yetersiz" dedi.

ABD ile Türkiye arasındaki "eğit-donat" anlaşması geçen Şubat ayında imzalanmış, Mayıs ayında Ürdün’de ve daha sonra da Türkiye’de başlatılmıştı.

Üç yıl sürmesi düşünülen program kapsamında yılda 5 bin olmak üzere toplamda 15 bin civarında Suriyeli'nin eğitilmesi planlanıyor. Bunlardan 1500-2000 kadarının Türkiye'de eğitim göreceği, geri kalanlarının ise Ürdün ve Suudi Arabistan'da eğitileceği açıklanmıştı.

Washington yönetimi programda eğitim görenlerin sadece IŞİD'le mücadelede değerlendirileceğini vurguluyor. Türkiye ve Suriyeli muhalifler ise Şam rejimine karşı da savaşmaları konusunda ısrarcı. Ancak anlaşma metninde eğitilenlerin kime karşı mücadele edeceği açıkça belirtilmiyor.

Türk ve ABD'li yetkililer bu durum açıklığa kavuşmasa da, programın başlamasının önünde bir engel yaratmadığını açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Eğitilecek güçlerin hem rejimle hem de IŞİD ve bölgedeki diğer terörist gruplarla mücadele edeceğini" belirtmişti. Üst düzey Türk diplomatlar, eğitilecek muhaliflerin ortak seçim komitesi tarafından seçildiği bilgisini vermişti. ABD'nin askeri malzemelerle destek vereceği muhalifleri Türkiye, Kırşehir'de gruplar halinde ve üçer aylık sürelerle eğitmeye devam edecek.

Suriye Devrim Konseyi üyesi ve eğit-donat programının Suriyeli sorumlusu Mustafa Secari, ABD’nin eğitilen muhaliflerin Esed’e karşı savaşmamasını, sadece IŞİD’le mücadele etmesini talep ettiğini savunmuştu. Programa katılan bazı muhalif gruplar da, ABD’nin şartlarını kabul etmediğini belirterek, Washington’un bu konudaki ısrarını sürdürdüğü takdirde eğitimden vazgeçeceklerini söylemişti. Lazkiye kırsalında Esed’e karşı silah taşıyan ilk gruplardan birinin liderliğini yapan Secari, Washington bu şarttan geri dönmezse, emrindeki bin muhalifle birlikte programdan çekileceğini ifade etmişti.

Eğit-donat programına başvurduğunda kendisine bu şarttan söz edilmediğini kaydeden Secari, programın Suriye halkının çıkarına hizmet edeceği düşüncesiyle programa katılmayı kabul ettiğini belirtmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu