BM İsrail'i kara listeden çıkardı

BM İsrail'i kara listeden çıkardı

  • 19 Haziran 2015 08:53


Birleşmiş Milletler’in hazırladığı “Çocuklar ve Silahlı Çatışma Raporu” taslağında, Taliban ve Boko Haram ile beraber kara listeye giren İsrail’in raporun son şekli verilirken genel sekreter Ban Ki Moon tarafından listeden çıkarıldığı iddia edildi.

BM, çocuk haklarının ihlali üzerine “Çocuklar ve Silahlı Çatışma” isimli bir rapor hazırlattı. Raporu hazırlama görevi, BM Genel  Sekreterliği adına  Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Leyla Zerrugi ve ekibine verildi.

Zerrugi hazırladığı raporda,  İsrail’in 2014 yılında Gazze’de düzenlediği  ve 50 gün süren ‘Koruyucu Kalkan’ operasyonunda (savaş suçu işlediği ve) silahlı çatışmalarda çocukların haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile Boko Haram ve Taliban gibi silahlı grupların yer aldığı çocuk haklarını ihlal edenler kara listesine İsrail’i de ekledi. Kara listede, silahlı çatışmalarda çocukların haklarını ihlal eden devlet ve silahlı gruplara yer veriliyor.

BM yetkilileri, resmi olarak Ban Ki-Moon’un ismi ile yayınlanacak raporun taslak aşamasında kara listede olan İsrail’in, Ban tarafından listeden çıkarıldığını iddia ettiler.

Raporda, İsrail’in çocuk hakları ihlali 32 paragrafta anlatılırken, Irak’ın 8, Afganistan’ın 15, Suriye’nin 8 ve Darfur’un  11 paragrafta anlatıldığı belirtiliyor.

Ban,  konu ile alakalı  “ çocuklar üzerinde benzeri görülmemiş ve kabul edilemez  derecede etki si  olan 2014’teki saldırı, İsrail’in uluslar arası insani hukuka uyması ve aşırı şiddet kullanımı konusunda derin kaygılar uyandırıyor.” açıklamasında bulunmuştu.

50 gün süren Koruyucu Kalkan Operasyonu’nda çoğu sivil 2100’den fazla Filistinli’nin öldürüldüğü, bunların da  540’ının çocuk olduğu belirtilen raporda, İsrail’in 7 BM okuluna ateş açtığı ve bu okullarda sığınak talep eden 44 Filistinli’yi öldürdüğü de yer alıyor.

İsrailli yetkililer, raporu hazırlayan Cezayirli Leyla Zerrugi ve ekibini raporda Hamas’ın isminin geçmemesi ve İsrail’e karşı düşmanca tutum almakla suçlarken  Zerrugi ve ekibine yardım eden sivil toplum kuruluşlarının da İsrail’e karşı ön yargılı olduğunu ifade ettiler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu