Diyetisyenlerden sahur uyarısı!

Diyetisyenlerden sahur uyarısı!


Diyetisyen Filiz Parlatır, Ramazan ayında daha sağlıklı oruç tutulabilmesi için mutlaka sahura kalkılması gerektiğini söyledi.

Diyetisyen Parlatır, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte tutulacak orucun vücut dengesinde bir takım değişikliklere neden olabileceğini bu nedenle dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.
Parlatır, Ramazan ayının gelmesine bağlı olarak beslenme şeklinin ve öğün sayısının değiştiğini, öğün sayısı azalırken gün içerisinde alınamayan enerji besin ögelerinin en fazla iki öğüne sığdırıldığını belirtti.
Gün boyunca besin tüketmemeye bağlı olarak kan şekerinde düşme, aniden çok besin tüketilmesi sonucunda da ani tansiyon yükselmeleri ve mide, bağırsak rahatsızlıkları yaşayabilmesinin söz konusu olabileceğini belirten Parlatır, bu gibi sıkıntıları en aza indirmek adına sahura mutlaka kalkılması uyarısında bulundu.

SAĞLIKLI BİR SAHUR BESLENMESİ NASIL OLMALI?

Sahur için en ideal beslenme şeklinin kahvaltı tüketimi olduğunu söyleyen Filiz Parlatır, haşlanmış bir yumurta ve az tuzlu peynirin hem protein gereksinimini karşıladığını hem de tokluk sağladığını belirtti. Parlatır, tüketeceğimiz besinlerin çok tuzlu olmamasına dikkat etmemiz gerektiğini belirterek "Zira gün içinde çok susayabiliriz, mutlaka tokluğu sağlaması için 2-3 dilim kadar, mümkünse tam tahıllı ekmek tüketmeliyiz, çorba tüketmek hem bağırsakları çalıştırır hem de tokluk sağlar” diye konuştu.

Sahurda çok tatlı tüketilmesinin insülin salınımını artırdığı için daha çabuk acıkılmasına neden olduğunu ifade eden Parlatır, ama tatlı tüketmek isteniyorsa kuru meyvelerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
Kahvaltılık yerine yemek tercih edilecekse zeytinyağlı sebze yemeği yanına yoğurt ve tam tahıllı ekmek veya 2-3 kaşık bulgur pilavı yenebileceğini söyleyen Parlatır, "Salata veya meyve tercih edebiliriz. Mutlaka en az iki veya üç bardak kadar su içmeliyiz" dedi.

Ramazan boyunca geleneksel hale gelen iftar davetlerinde besin seçimlerini az yağlı ve daha çok sebze yemekleri ile çorba ve salatalar şeklinde tercih edilmesini öneren Parlatır, en önemli konunun mümkün olduğunca iştahı kontrol altına almak olduğunu sözlerine ekledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu