Amaç Kürt Devleti

Amaç Kürt Devleti

  • 18 Haziran 2015 11:48


Koalisyon güçlerinin bombaladığı yerlere Kürt Birliklerinin yerleştiğini kaydeden Suriye Türkmen Kitlesi Genel Koordinatörü Samir Hafez, “Asıl yapılmak istenen Akdeniz’e kıyısı olan bir Kürt devleti kurmaktır.

"Tel Abyad’ın yüzde 80’ı Araplardan ve Türkmenlerden oluşmasına rağmen IŞİD’in boşalttığı yerlerde Kürt birlikleri kontrol sağlıyor. Kuzey Irak’tan 2 bin 700 aile Tel Abyad’ın Kürtleştirilmesi için yerleştirildi. Hatta Türkiye’ye sığınan 20 bine yakın Kürt asıllı mülteciler de geri dönecekler.” dedi.


Amaçları Akdeniz’e inmek
Irak’ın Kuzeyi’nden sonra Suriye’nin de Kuzeyi’nde denize açılan bir Kürt devleti kurulmasının planlandığını kaydeden Hafez, “Bu bölgenin Doğu’dan Batı’ya doğru en son halkası Türkmenlerin yaşadığı Bayır Bucak’tır. Amaç Bayır Bucak’ı alıp Akdeniz’e inmektir. Böylece hem Kuzey Irak’ın hem de Suriye petrolünü Bayır Bucak üzerinden Akdeniz’den geçirmek istiyorlar. Böylece Kuzey Irak’ın ve Kürtlerin Türkiye’ye olan bağımlılığını azaltmak istiyorlar. Ayrıca bundan gelir de sağlamayı hedefliyorlar” dedi.

K.Irak’tan 2 bin 700 aile
Doğu’dan en uçta bulunan Bayır Bucak’a kadar uzanan bölgenin Kürtleştirilmesinin istendiğini belirten Hafez, YPG’nin Tel Abyad’da kontrolü sağladıktan sonra Irak’tan 2 bin 700 aileyi bölgeye yerleştirdiğini söyledi. Hafez, Tel Abyad’ın ele geçirilmesiyle birlikte 28 Türkmen köyünün boşaldığını vurgulayarak, “Boşaltılan yerlere Kürtler yerleştiriliyor. İlk olarak Kuzey Irak’tan 2 bin 700 aile getirildi. Yine Türkiye’ye göç eden Kürtlerin de dönüp bu bölgeye yerleşecek.” dedi. Hafez, Arapların ve Türkmenlerin silahlı gücü olmadığı için koalisyon güçlerinin bombaladığı yerlere Kürt Birlikleri yerleştiğini, asıl amacın da bu bölgede bir Kürt devleti kurulması olduğunu belirtti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu