İşgalci İsrail'den Gazzelilere Mescid-i Aksa izni !

İşgalci İsrail'den Gazzelilere Mescid-i Aksa izni !

  • 18 Haziran 2015 13:54


İşgalci İsrail yönetimi ramazan ayı boyunca 400 Gazzeliye her cuma Mescid-i Aksa'da namaz kılma izni verdi.

Filistin Sivil İşler Başkanı Hüseyin eş-Şeyh düzenlediği basın açıklamasında, "İsrail yönetiminin ramazan ayı boyunca 400 Gazzeliye her cuma Mescid-i Aksa'da namaz kılma izni" verdiğini söyledi.

Şeyh, İsrail'in ayrıca "Gazze'deki 100 kişiye ramazan ayında haftada bir Batı Şeria ve İsrail'deki akrabalarını ziyaret etmesine, 30 öğrenciye de Gazze-İsrail arasındaki Erez olarak bilinen Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan Ürdün'e seyahat etmelerine" izin verdiğini belirtti.

İsrail'in, 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi sürecinde birçok Filistinli yerlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kaldı.

Öte yandan İsrail'in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonu, 1948 yılındaki savaş ve işgale rağmen yurtlarında kalarak İsrail vatandaşı olan Filistinlilerden oluşuyor. Tel Aviv yönetimi, söz konusu Filistinlileri "İsrailli Araplar" diye tanımlıyor.

İsrail, 2000'de İkinci Filistin İntifadası'nın ardından özel durumlar istisna olmak üzere Gazzelilerin Batı Şeria ve Kudüs'e geçişlerine izin vermiyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Türk imamları tutuklamaya ret
Türkiye
Tüm belediyelere müfettiş gönderilecek
Dünya
Meksika'da olaylar durulmuyor...

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu