S&P'den erken seçim uyarısı!

S&P'den erken seçim uyarısı!


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), erken seçime gidilmesi durumunda politik belirsizliğin yıl sonuna kadar yüksek kalacağını belirterek, "Bu da potansiyel büyümeye zarar verebilir ve iş yatırımlarının ertelenmesine yol açabilir" açıklamasını yaptı.

S&P'den yapılan açıklamada, kuruluşun 7 Haziran seçimleri sonrasında olası hükümet formları ve bu formlara göre hükümet politikalarının Türkiye'nin kredi notuna etkilerine yönelik değerlendirmelerine yer verildi.

Türkiye'de 7 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerin hiçbir partinin mutlak çoğunluk sağlayamadığı bir parlamentoyla sonuçlandığı anımsatılan açıklamada, "İdeolojik farklılıklar göz önüne alındığında MHP, CHP ve HDP arasında bir koalisyonu muhtemel görmüyoruz. Eğer AK Parti koalisyon oluşturamazsa, hükümeti kurması için ilk olarak CHP yetkilendirilecek. Eğer CHP de hükümeti kurmada başarısız olursa, erken seçim çağrısı gelebilir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, seçim sonuçlarının ekonomik istikrar ve politika oluşturma üzerine etkilerine ilişkin görüşlere de yer verilerek, şunlar kaydedildi:

"Bir önceki değerlendirmemizde Türkiye'de merkez bankasını da içeren temel bağımsız kuruluşlar üzerindeki politik istikrar ve ekonomik güvenilirliğe zarar veren baskılardan bahsetmiştik. Bu bizim negatif not görünüm değerlendirmemizi destekleyen faktörlerden biri. Seçim sonuçlarının yargı, finansal düzenleyiciler ve merkez bankası üzerindeki baskıyı azaltacağına ve böylece politika öngörülebilirliğini iyileştireceğine inanıyoruz. Bununla birlikte, Türkiye'de siyasi belirsizliğin gelecek birkaç ay içerisinde devam etmesinin muhtemel olduğuna inanıyoruz. Eğer hükümet zamanında kurulursa, bu istikrar için iyiye işaret olacak. Eğer koalisyon oluşturulursa poltika öngörülebilirliğinin kısmen kabinenin nasıl şekilleneceğine bağlı olacağını düşünüyoruz."

- "TL'deki oynaklık tüketici güvenini ve enflasyonu olumsuz etkileyebilir"

S&P açıklamasında, not değerlendirmesi yapılan gelişen ülkeler arasında, Türkiye'nin cari açığı en kırılgan olan ülke konumunda bulunduğuna işaret edilerek, "Eğer hükümet 45 gün içerisinde oluşturulamazsa, bu yılın kasım ayında muhtemelen erken seçime gidilecek. Bu senaryoda, politik belirsizliğin yıl sonuna kadar yüksek kalmayı sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu durum potansiyel büyümeye zarar verebilir ve iş yatırımlarının ertelenmesine yol açabilir" ifadeleri kullanıldı.

Seçimin tamamlanmasından bu yana TL'nin dolar karşısında yüzde 2,8 değer kaybettiğine vurgu yapılan açıklamada, TL'deki daha fazla oynaklığın tüketici güvenini ve enflasyonu olumsuz etkileyebileceği dile getirildi.

Kuruluş ayrıca, mali performası zayıflatan gelişmeler ve mevcut beklentilerden sapan borç dinamikleri olması durumunda not indiriminin düşünülebileceği uyarısında bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu