Bayram ve Biz

Bayram ve Biz


Peygamber Efendimiz(sav), Medine’ye hicret ettikten sonra Medine ahalisinin yılda iki defa bayram günleri olduğunu öğrenmiş

Bayram ve Biz

Peygamber Efendimiz(sav), Medine’ye hicret ettikten sonra Medine ahalisinin yılda iki defa bayram günleri olduğunu öğrenmiş ve “Allah Teâlâ size o iki bayram günlerine bedel, onlardan daha hayırlı iki bayram günü ihsan etmiştir” buyurmuş; hicretin ikinci yılından itibaren biri Kurban diğeri Ramazan olmak üzere Müslümanlara iki bayramın müjdesini vermiştir.
Ramazan ve Kurban bayramları Hicretin 2. yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Ramazan orucu da ilk defa bu yıl farz kılınmış, bu ayı oruçla geçiren müminler sonraki ayın (şevval) ilk üç gününü bayram olarak kutlamışlardır. Bu sebeple bu bayrama Ramazan bayramı denmiştir.
Bayramlar, insanlar için neşe ve mutluluk kaynağıdır. Allah’ın(cc) kullarına hediye ettiği bu günleri Allah’ın(cc) razı olacağı bir şekilde ihya etmek gerekmektedir.  
Bayram gecelerini dua ve ibadetle ihya etmek, Kur'an okumak ve Allah Teâlâ'dan af ve mağfiret dilemek gerekir. Çünkü duaların makbul olduğu gecelerden birisi de bayram geceleridir. Nitekim Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: "Ramazan ve kurban bayramı gecelerini, sevabını umarak ibadetle geçiren kimsenin kalbi, kalplerin öldüğü gün ölmez."(1) 

“Efendimiz (s.a.v.) başta Buhari ve Müslim olmak üzere birçok hadis kitabında bayramın nasıl başlayacağını şöyle belirtir: “Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır.”  İki rekât şeklinde kılınan ve Cuma namazı gibi hutbesi olan bayram namazı, o günün en önemli ve en ilk işidir. Allah Resulü bayram namazlarını bayramın coşkusunu ziyadeleştirmek ve o havayı tüm âleme duyurma adına kapalı mescitlerde değil, açık alanlarda kılardı. Bugün Medine’de Mescid-i Gamâme diye bilinen mescidin yeri o gün için açık ve düz bir alandı. Allah Resulü de tüm Medine ahalisini çoluk çocuk, genç ihtiyar, kadın erkek herkesi bu alanda toplar, semayı inletecek bir coşkuyla, tekbirler ile namazlarını eda eder, hutbelerini irat ederlerdi. 

Açık havada, büyük bir coşku ve heyecan ile kılınan bayram namazı, sonraki zamanın hepsini müspet yönde etkiler, bayram o günün insanın hayatında hava boşluğu olan bir zaman dilimine dönüşmez; sevinç, coşku, heyecan hatta eğlence ile birlikte yine Allah’ı memnun etme fırsatına dönüşürdü. Bugün halen birçok İslam ülkesinde devam eden bu uygulama, katılanların malumu olduğu üzere insan üzerinde çok olumlu tesirler uyandırmaktadır. 

Allah Resulü (s.a.v.) binleri aşan kalabalıkla namazı eda ettikten sonra orada bulunan cemaat ile bayramlaşmaya başlardı. O güzide topluluk bir yandan Efendimiz ile diğer yandan birbirleri ile musafaha yapar, samimiyet ve hiçbir beklenti içerisine girmeden günahlarının affına sebep olabilecek bir ihlâs ile bayramlarını tebrik ederlerdi.” (2)
Bayram, Allah’ın(cc) kullarına olan merhametinin bir tecellisidir. Her türlü ifsada ve tahribata rağmen; yılmadan, yorulmadan Allah’ın(cc) “Ey iman edenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.”(3) emrine boyun eğen sadık kullarına bir hediyesidir, ikramıdır. 
Allah’ın(cc) bizlere bahşettiği bu hediyeyi, yine O’nun(cc) istediği gibi değerlendirmeliyiz. O’nun(cc) yapıldığında razı olacağı amelleri tercih etmeliyiz.  
Bayram’da Yapılması Gerekenler
Akraba Ziyareti
Allah(cc), Kur’an’ı Kerim’de sıla-i rahimden çokça zikretmiş, sıla-i rahim-i gerçekleştirenlerden övgü ile bahsetmiştir. 
“Onlar ki, Allah’ın riayet edilmesini emrettiği şeye riayet ederler(sıla-i rahimde bulunurlar), Rablerinden korkarlar ve (bilhassa) hesabın kötü olmasından endişe ederler.” (4)
Birlik ve beraberliğin pekiştiği bayramlarda eş-dost ve akrabalara ziyaret edilmeli, ihtiyaç sahibi olanların ihtiyaçları giderilmelidir. Bayramlar vesile edilerek diyaloglar geliştirilmelidir.
Peygamber Efendimiz(sav), akrabaları ile olan bağı hiçbir zaman koparmamış, her zaman bir kapıyı açık bırakmıştır. İçlerinde iman etmeyen hatta kendisine düşman olanlara bile defalarca gitmiştir.
Peygamber Efendimiz(sav), akraba ziyaretleri ile ilgili şöyle demiştir: “Rızkının çoğalmasını ve ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin!” (5)
Kabir Ziyareti
İlk başlarda yasak olan kabir ziyaretini Peygamber Efendimiz(sav), ölümü ve ahireti hatırlattığı için serbest bıraktırmıştır. “Resulullah(sav): ‘Ben kabirleri ziyaretten sizi yasaklamıştım. Artık onları ziyaret ediniz. Çünkü kabirler sizlere ahireti hatırlatır. Kim kabir ziyareti yapmak istiyorsa yapsın, ancak batıl bir söz söylemesin’ buyurdu.” (6)
Efendimiz(sav), kabirleri sıkça ziyaret eder, onlara dua ederdi. Aişe (r.anha) şöyle demiştir: Resulullah(sav) yanımda gecelediğinde gecenin sonunda Medine kabristanı Baki’ye çıkar ve şöyle dua ederdi: “Selam sizlere ey mümin topluluklar yurdunun sakinleri! Yarın meydana gelecek diye vaat olunduğunuz şey ölüm size gelmiştir. Sizler, ölüm ile yeniden dirilme arası müddette bekletiliyorsunuz. Bizlerde inşallah sizlere kavuşacağız. Ey Allah’ım! Bakiul Garkad (Medine’de ki mezarlık) ahalisine mağfiret eyle.” (7)
Kabir ziyareti yapılırken İslam davası uğruna bedel ödemiş, davanın aziz şehidlerini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyelim. Bayram gibi mübarek bir günde onlara dua edelim. Davalarına olan sadakatimizi bir daha yineleyelim.
Şehid ve Tutuklu Ailelerini Ziyaret
İslam davası için bedel ödemiş davamızın aziz şehidlerinin bizlere emaneti olan ailelerini, çocuklarını bayram ziyaretlerinden mahrum etmeyelim. Böylesine mutlu bir günde sevincimizi onlarla paylaşalım. Bu vesile ile acılarını bir nebzede olsa azaltıp, yalnız kalmadıklarını onlara hissettirelim. 
Aynı zamanda İslam davası uğrunda bedel ödemeye devam eden Yusuf-i Medrese’deki ağabeylerimizin ailelerini ziyaret edip sevinçlerimizi paylaşalım.  

İbn-i Mace, Taberani

http://www.siyerarastirmalari.org/efendimiz-s-a-v-ve-bayram/
Bakara, 183
Ra’d, 21
Buhârî, Edeb 12, Büyû` 13; Müslim, Birr 20, 21; Ebû Dâvûd, Zekât 45
Müslim 977/106, Ebu Davud 3235, Nesei 2031, 2032, 4441, 5667, 5668, 5669, Beyhaki 4/77, Ahmed 5/3, 50, 355, 356, 361
Müslim 974/102, Nesei 2038, İbni Sünni 592, Beyhaki 4/79, Ahmed 6/180

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu