Kaybolmaya yüz tutmuş sünnet

Kaybolmaya yüz tutmuş sünnet


İtikâf, lügatte, bir şey'e devam etmek, bir şey'i bekleyip durmak manasına gelir. Istılahtaki manası ise, beş vakit cemaatle namaz kılınan bir camide, ibadet niyetiyle durmak, ikamet etmek demektir.

Kaybolmaya Yüz Tutmuş Sünnet: İtikâf

 

Peygamber Efendimiz(sav) Medine’ye hicret ettikten sonra her Ramazan’ın son on gününü itikâfa girerek geçirirdi. Hz. Aişe (radiyallahu anha) bu konu ile ilgili şu rivayeti yapmaktadır: “Allah Resulü (sav), ölünceye kadar Ramazan’ın son on gününde itikâfa girerdi. Ondan sonra hanımları da itikâfa girdiler.” (1)

Rivayet edilen hadislerin tamamı incelendiğinde Resulullah’ın(sav) Ramazan’ın son on gününde itikâfa girdiği görülecektir. Bağrında bin aydan daha hayırlı geceyi barındıran Ramazan ayında, bu gecenin hayır ve bereketinden istifade etmek isteyen mü’minler, tıpkı Peygamber Efendimizin(sav) yaptığı gibi Ramazan’ın son on gününde itikâfa girmişlerdir.

Peygamber Efendimiz(sav) ve sahabelerin üzerinde itina ile durduğu itikâf sünneti, günümüzde neredeyse unutulmuştur. Müslümanların çok az bir kısmı müstesna ülkemizde itikâf sünneti ihya edilmemektedir. Peygamber Efendimiz(sav) sefere çıktığı bir Ramazan ayında itikâfa giremediği için bir sonraki Ramazan ayında yirmi gün itikâfa girmiştir.

Enes ve Ubey İbnu Ka’b (radıyallahu anh) anlatıyor: “Hz. Peygamber(sav) Ramazan’ın son on gününde itikâfa girerdi. Fakat bir sene (seferde olduğu için) itikâfa girmedi, müteakip yıl yirmi gün itikâf yaptı.” (2)

İmam Zühri, itikâf için “amellerin en şereflisidir”(3) demiştir. Zira itikâfa giren kişi dünya ile ilgili bütün bağlarını kesmiş, yeryüzünün en kutsal mekânı olan camilerde âlemlerin Rabbine olan Allah(cc) bağlılığını göstermiştir.

Dünyalık endişeleri bir kenara bırakıp, bağrında bin aydan daha hayırlı geceyi barındıran Kadir Gecesi’nden istifade etmenin endişesine koyulmuştur. Allah(cc) ile olan rabıtasını güçlendirmiş, şeytan ve avenelerinin sinsi planlarını boşa çıkarmıştır.

Her amelin muhakkak bir karşılığı vardır. Ramazan ayında yapılan amellerin karşılığı diğer aylarda yapılan amellerin karşılığından kat be kat fazladır. Bu bilinçle Ramazan ayının son on gününde imkânlar el verdiğince itikâf sünnetinden istifade edilmelidir. Unutulmuş itikâf sünneti, toplumumuzda yeniden yaygınlaştırılmalıdır. Camiler böylesine mübarek bir ayda olması gereken misyonuna yeniden kavuşturulmalıdır. 

İtikâfın Adabı

  1. İtikâfa girildiği andan itibaren hayırdan baş söz söylenmemeli, dünyalık meseleler gündeme getirilmemelidir. Gıybet ve boş sözlerden kaçınılmalıdır.
  2. İtikâf esnasında Kuran’ı Kerim ile iştigal edilmeli, ayet ezberleri yapılmalıdır.
  3. Peygamber Efendimizin(sav) sireti okunmalı, hadis-i şerif ile meşgul olunmalıdır.
  4. İtikâfa girerken en güzel elbiseler tercih edilmeli, güzel kokular sürülmelidir.
  5. Takke, misvak, sarık gibi sünnetleri yapmaya gayret edilmelidir.
  6. Camiye vakit namazlarına gelenlere itikâf sünnetinin önemi anlatılmalı, itikâfa girmeleri teşvik edilmelidir.
 
  1. Buhârî, Fadlu Leyletü’l-Kadr 3, İtikâf 1,14; Müslim, İtikaf 5, (1172); Muvatta, İtikaf 7, (1, 316); Tirmizî, Savm 71, (790); Nesâî, Mesâcid 18, (2, 44); Ebu Dâvud, Sıyâm 77, (2462, 2464); İbnu Mâce, Sıyâm 59; (1771).
  2. Hadisi Ebu Dâvud, Übeyy hazretlerinden (Savm 77, (2463)); Tirmizî de Enes hazretlerinden (Savm 79, (803)) rivayet etmiştir. İbnu Mâce, Sıyam 58, (1770).
  3. M. Zihnî, Ni'met-i İslâm, s. 497

 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu