Bank Asya'da büyük yolsuzluk iddiası!

Bank Asya'da büyük yolsuzluk iddiası!


İddialara göre BDDK tarafından el konulan ve yönetiminin tamamı TMSF'ye devredilen Bank Asya'da eski yönetimin karıştığı usulsüz para trafiği MASAK'a takıldı.

Yönetimi TMSF’ye devredilen Bank Asya’nın, bazı iş adamlarının adını ve bilgilerini izinsiz kullanarak 'paralel yapı'nın yurt dışındaki sivil toplum kuruluşlarına kaynağı belirsiz para aktardığı belirlendi. İş adamlarının pasif hesaplarının kullanıldığı yüklü miktardaki para aktarımları MASAK incelemesiyle ortayı çıktı.

Yeni Şafak gazetesinden İbrahim Acar'ın haberine göre; BDDK tarafından el konulan ve yönetiminin tamamı TMSF'ye devredilen Bank Asya'da eski yönetimin karıştığı usulsüz para trafiği MASAK'a takıldı. Bank Asya'nın bazı iş adamlarının adını kullanarak 'paralel yapı'nın yurt dışındaki derneklerine 'bağış' adı altında para aktardığı ortaya çıktı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'ın tespit ettiği şüpheli para aktarımları araştırılınca iş adamlarının bilgisi dışında isimleri kullanıldığı belirlendi.

PENSİLVANYA'DAKİ LEHİGH DİALAGUE CENTER'E GİTTİ

MASAK, Bank Asya üzerinden yurt dışında bulunan ve aralarında Pensilvanya merkezli Lehigh Dialague Center isimli merkezin de bulunduğu bazı dernek, vakıf ve kuruluşlara yüklü miktarda bağış adı altında para aktarıldığını belirledi. Durumu rapor haline getiren MASAK, bu şüpheli durumu Ankara Savcılığına bildirdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu; raporunda yer alan para transferlerini mercek altına alarak incelemeyi derinleştirdi.

İŞ ADAMLARI ŞOK OLDU

İş adamları; bulundukları illerin Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından emniyete çağrılıp ifadeleri alınınca asıl skandal patlak verdi. Bank Asya'nın bazı iş adamlarının adını kullanarak paralel yapının yurt dışındaki derneklerine 'bağış' adı altında yüklü meblağda paralar aktardığı anlaşıldı. Para transferini hangi amaçla yaptıkları ve Fetullah Gülen ile ilgileri araştırılan iş adamları; adlarının kullanıldığını, söz konusu para transferlerinin kesinlikle bilgileri dışında yapıldığını bildirdi. Şirketlerinin banka hareketleri ile özel bütün hesaplarının dökümlerini delil olarak gösteren iş adamları; Bank Asya yöneticileri ve çalışanları tarafından isimlerinin paravan olarak kullanıldığını dile getirdi.

Merkezi Pensilvanya'da

Bank Asya eski yönetiminin karıştığı skandal yöntemle para transferi yapılan kuruluşlardan Lehigh Dialogue Center (Lehigh Diyalog Merkezi), Mayıs 2004'te Pensilvanya'da kuruldu. Lehigh Dialogue Center'in Başkanlığını Savaş Saymaz, Başkan Yardımcılığını Ramazan Tufan, Sekreterliğini ise Burak Cezik yapıyor. Resmi internet sitesindeki, 'About Us, Who We Are' başlıklı bölümde; bir grup gönüllü iş adamından oluştuğu bilgisi bulunuyor.

Araştırma derinleşecek

Adli kaynaklar; 'paralel yapı'nın yurt dışındaki uzantısı durumunda bulunan dernek, vakıf ya da kuruluşlara Türkiye'den yapılacak kaynağı belirsiz para aktarımını yasal kılıfa sokabilmek için bu yönteme başvurduğu ifade ediyor. Herhangi bir şekilde söz konusu banka ile bu güne kadar yolu kesişmiş, kredi çekmiş, ya da hesap açtırmış iş adamlarının bilgileri kullanılarak yapılan para aktarımının büyüklüğü araştırmanın derinleştirmesiyle ortaya çıkacak.

Soruşturma açıldı

Bank Asya hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunan iş adamları; Lehigh Dialague Center'ın da aralarında bulunduğu dernek, vakıf ya da kuruluşlara “bağış" adı altında yapılan para transferlerinden kesinlikle bilgileri ve ilgileri olmadığını, böyle bir transferden emniyette önlerine konulan MASAK raporu ile haberdar olduklarını söylediler. İş adamları; şikayetçi olunca Bank Asya'nın eski yöneticileri hakkında “Güveni Kötüye Kullanmak" ve “Nitelikli Dolandırıcılık" suçları kapsamında soruşturma başlatıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu