AB idam kararını  "endişeli bir gelişme" olarak niteledi!

AB idam kararını "endişeli bir gelişme" olarak niteledi!

  • 17 Haziran 2015 06:52


Avrupa Birliği (AB), Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesini "endişeli bir gelişme" olarak niteledi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından yapılan yazılı açıklamada, "2011 yılındaki hapishaneden firara ilişkin toplu mahkemelerin sonucu olarak Mısır’da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve beş yönetici hakkında verilen idam cezalarının bugün onaylanması endişe verici bir gelişmedir" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, Mursi’ye verilen idam cezasının "insan onurunun kabul edilemez bir şekilde ayaklar altına alınmasının bir göstergesi" olduğu kaydedilerek, "İdam cezası son derece acımasız olduğu gibi hiçbir caydırıcılığı da bulunmamaktadır" denildi.

AB'nin şartlar ne olursa olsun idam cezası verilmesine karşı olduğu vurgulanan açıklamada, bu tür cezaların temyiz sürecinde gözden geçirilmesinin beklenildiği belirtildi.

Mogherini, açıklamasında Mısır'daki idam cezasının uluslararası hukukun ihlali olduğuna dikkati çekerek, AB'nin Mısır yönetimini uluslararası sorumluluklarını tekrar yerine getirmeye çağırdığını vurguladı.

Açıklamada, Mısır yönetiminin, adil yargılama hakkı, yasal sürecin güvenli bir şekilde işlemesi, savunma makamının adil yargılama esasından kaynaklanan haklarının gözetilmesi ve bu kapsamda doğru ve bağımsız bir soruşturma ile net bir şekilde iddia hazırlanması konularında duyarlı olmasının beklendiği ifade edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu