"İdam kararları Mısır'ın iç meselesi"

"İdam kararları Mısır'ın iç meselesi"

  • 17 Haziran 2015 06:36


Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mumammed el-Momeni, Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve darbe karşıtı sanıklara verilen idam cezalarını "Mısır'ın iç siyaseti" olarak nitelendirdi.

Momeni, yaptığı açıklamada,  "Mursi'ye verilen idam cezası, Mısır'ın iç siyasetidir" ifadesini kullandı.

Öte yandan, İslami siyasal hareketler uzmanı yazar Muhammed er-Rummani Mursi'ye ve darbe karşıtlarına verilen idam cezasının insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, "İdam kararlarının, insan haklarıyla demokrasiyle ve bağımsız yargıyla uyuştuğunu düşünenlerin varlığına inanmıyorum" dedi.

Mısır'da bağımsız yargıdan bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Rummani, "Faşist rejim, yargıyı, medyayı ve tüm otoriter rejim araçlarını, İhvan'a ve tüm muhalefete karşı kullanıyor" diye konuştu.

Uluslararası Hukuk Uzmanı Leys Nasravani de idam kararlarının geçen yıl Mısır halkı tarfından kabul edilen kanunlar çerçevesinde alındığını ancak bu kararların sadece bağımsız yargı tarafından alınması gerektiğini vurguladı.

Nasravani, bağımsız yargının, Mursi ve diğer darbe karşıtlarına kendini savunma hakkı vermesi gerektiğini söyleyerek, "Mursi ve  darbe karşıtları, tekrar uluslararası hukuk standartlarına göre yargılanmalı" dedi.

Mısır mahkemesi, "hapishaneler baskını" davasında, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de aralarında bulunduğu, daha önce idam konusunda görüş için dosyaları müftülüğe gönderilen 100 kişiye idam cezası vermişti.

Mahkeme "casusluk" davasında ise Mursi ve Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 kişi için müebbet hapis, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ve 14 kişi için ise idama hükmetmişti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK o köyü de kurtardı! YPG'nin Türkiye sınırına teması kesildi!
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu