Cumhurbaşkanına hayır TÜSİAD’a evet

Cumhurbaşkanına hayır TÜSİAD’a evet


Geçmiş dönemlerde siyasete yönelik müdahaleleri eleştirilen ve bu konudaki sabıkası kabarık olan TÜSİAD, koalisyon senaryo ve görüşmelerinin gündem oluşturduğu Ankara'yı ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın siyasi partilerle görüşme yapmak isteğine olumsuz yaklaşan muhalefet, TÜSİAD'ın görüşme talebine hemen cevap verdi. TÜSİAD Heyeti'nden gelen görüşme talebine itiraz dahi etmeden kabul eden CHP ve MHP bugün patronlarla biraraya gelecek ve koalisyon ihtimallerini masaya yatıracak. Ankara'da, koalisyon trafiği devam ederken TÜSİAD heyeti, bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşecek.

İLK DURAK CHP

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes başkanlığındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu'nun ilk durağı bugün CHP olacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın görevlendirme yapmadan önce liderlerle görüşme daveti yapması halinde olumsuz yanıt verme eğiliminde olduğunu söylemiş, Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı ile ancak hükümet kurma görevinin kendisine tebliğ edileceği zaman görüşebileceğini belirtmişti. Erdoğan'ın davetini kabul etmeyen Kılıçdaroğlu, patronlar kulübünden akıl alacak.

BAHÇELİ DE KABUL ETTİ

TÜSİAD heyetinin ikinci durağı ise MHP olacak. MHP lideri Devlet Bahçeli de Erdoğan'ın Beştepe davetine katılmayacağını hem partisinin il ve belediye başkanları toplantısında hem de bir TV programında açıklamıştı. Erdoğan'ın davetini kabul etmeyen Bahçeli, TÜSİAD ile fikir alışverişinde bulunacak.

HDP ile ileri bir tarihte

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada, “TÜSİAD heyeti, liderlere yapacağı ziyaretlerde seçimler sonucu temsil yeteneği yüksek bir parlamentonun oluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirecek. Heyet, bu durumun başta ekonomi olmak üzere her alanda Türkiye'nin önünü açacak bir hükümetin kurulması için bir fırsat olarak görülmesini vurgulayacak" denildi.

Erdoğan'ın davetine “hayır" diyen HDP'liler de teşekkür ziyaretleri kapsamında Ankara dışında oldukları için TÜSİAD ile ileri bir tarihte görüşecek. TÜSİAD heyeti, yarın ise AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu