Kaçak Kazılar Bir Tarihi Yok Ediyor

Kaçak Kazılar Bir Tarihi Yok Ediyor

  • 15 Haziran 2015 10:47


Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, Kepez tepesi üzerinde bulunan tarihi alan, kaçak definecilerin uğrak yeri haline geldi.

Ceylanpınar ilçesinin girişinde bulunan iki yüksek tepeden oluşan Kepez tepesinin üst tarafında kaçak kazı yapan defineciler onlarca yeri kazarak, tarihi alanı şantiye haline getirdiler.

Kaçak kazı yapılan bölgede birçok tarihi esere de rastlamak mümkün. Bu tarihi eserlerin içerisinde, parçalara ayrılmış çömlek parçaları ve sarnıçlar en dikkat çekici eserlerin başında geliyor. İlçe halkı, ilgisizlik nedeniyle yıllardır kaçak definecilerin uğrak yeri haline gelen tarihi Kepez tepesi ve civarının daha fazla zarar görmeden yetkililer tarafından incelenip, bölge alanının turizme kazandırılması gerektiğini dile getirdiler.

Kepez tepesi ve bölgesinin tarihi Milattan önce 5 binli yıllara dayanmaktadır. Bölge, Asurlular, Hititliler, Abbasiler, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Asurlar döneminde kurulmuş olan Mırri Mutani devletine başkentlik yapan Ceylanpınar, bu dönemde Vaşşugar olarak anılmaktaydı.    

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu