Seçmen erken seçim istiyor

Seçmen erken seçim istiyor


ORC araştırma şirketi vatandaşların seçim sonrası gündeme ilişkin tartışmalarından nasıl etkilendiğini ve taleplerinin nabzını tuttu. Seçmen erken seçim mi yoksa koalisyon mu istiyor?

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen 25. Dönem milletvekili seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra kamuoyunun seçim sonuçları ile ilgili düşüncelerini almak için yapılan bu çalışmada gündeme dair bazı sorular soruldu.

OY VERDİĞİNİZ PARTİNİN ALDIĞI OY, SİZİ MEMNUN ETTİ Mİ?

İktidar ve Ana muhalefet partilerinin seçmenleri 2015 genel seçimlerinde partilerinin aldıkları oydan önemli oranda memnun değildir. AK Partili seçmenin % 58'i alınan oydan memnun değildir.

CHP seçmeninin ise % 67,5'i alınan oydan memnun değildir. Seçmeni en çok memnun olan parti % 97,3 ile HDP olurken onu, % 91,5 ile MHP seçmeni izlemektedir.

SİZE GÖRE KOALİSYON HÜKÜMETİ Mİ KURULMALI YOKSA ERKEN SEÇİME Mİ GİDİLMELİ?

Vatandaşın, % 53,1'i erken seçime gidilmesini isterken; % 46,9'u ise koalisyon kurulmasını istemektedir.
İki partinin seçmeni erken seçime gidilmesi yönünde görüş bildirirken; iki partinin seçmeni de koalisyon kurulması yönünde görüş bildirmiştir. AK Parti seçmeninin % 79,7'si ve MHP seçmeninin % 74,5'i erken seçime gidilmeli derken, HDP seçmeninin % 87,6'sı ve CHP seçmeninin 79,8'i erken seçime gitmeyi istemeyip, koalisyon kurulmasını istemektedir.

ERKEN SEÇİME GİDİLMEMESİ DURUMUNDA, HANGİ HÜKÜMET SEÇENEĞİNİN OLUŞMASINI İSTERSİNİZ?

Son günlerde en çok konuşulan konulardan birisi olan hükümet nasıl olacak sorusu ile ilgili vatandaşların % 35'i AK Parti + MHP Koalisyonunu isterken, %20,1'i de CHP+MHP+HDP koalisyonunu istemektedir.

Bunu % 15'lik oran ile AK Parti azınlık hükümeti tercihi takip ederken basın da sıkça gündeme getirilen alternatiflerden birisi olan AK Parti +CHP alternatifi % 8,5'lik oranda istenmektedir.

Vatandaş erken seçime gidilmeden kurulması düşünülen hükümet seçeneğinde, azınlık hükümetlerinin kurulmasından ziyade koalisyon hükümetinin kurulmasına sıcak bakmaktadır.

SİZCE BİR KOALİSYON HÜKÜMETİ KURULACAK OLSA, GERÇEKLEŞME OLASILIĞI EN YÜKSEK KOALİSYON SEÇENEĞİ HANGİSİDİR?

Araştırmaya katılanların % 50,3'ü, AK Parti+MHPKoalisyonunu gerçekleşme olasılığı en yüksek koalisyon seçeneği olarak görmektedir. Bunu AK Parti+CHPkoalisyonu takip etmektedir. AK Parti + HDP koalisyon alternatifi % 6,7'lik bir oranla pek mümkün görülmemektedir. 

''Cumhurbaşkanının yetkileri sınırlandırılmalı'' söylemine katılıyor musunuz?

Son günlerde çokça konuşulan konulardan birisi de Cumhurbaşkanlığı makamının yetkileridir. Bu konuda vatandaşların;

% 55,2'si "Cumhurbaşkanlığı makamının mevcut yetkilerinin korunması" gerektiğini,
% 42,8'i ise "Cumhurbaşkanlığı makamının mevcut yetkilerinin sınırlandırılması" gerektiğini belirtmiştir.

Sonuç olarak;

AK Parti ve CHP seçmenlerinde memnuniyetsizlik, MHP ve HDP seçmenlerinde memnuniyet vardır.

Vatandaşların % 53,1'i erken seçime gitmenin içinde bulunulan durumdan kurtuluş için en iyi çare olduğuna inanmaktadır.

AK Parti ve MHP seçmeni erken seçime sıcak bakarken CHP ve HDP seçmeni erken seçime gitmeyip, koalisyon kurularak devam edilmesi gerektiğini savunuyor.

Vatandaşlar erken seçime gidilmeyip hükümet kurulması durumunda AK Parti + MHP Koalisyonun kurulmasına daha sıcak baktığı görülmektedir.

Cumhurbaşkanlığı makamının yetkilerinin mevcut haliyle kalması gerektiği savunuluyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

 • H TC

  14 Haziran 2015 06:57

  Cevap Ver

  " ERKEN SEÇİM. "

 • Dilan

  13 Haziran 2015 18:52

  Cevap Ver

  Erken seçim istiyoruzzzzzz... Sonuna kadar Recep Tayyip Erdoğan

 • Kubilay

  13 Haziran 2015 13:11

  Cevap Ver

  Akp mhp en ideali budur..

 • metın değermencı

  13 Haziran 2015 12:26

  Cevap Ver

  chp mhp oturmuş akbabalar ıbı ak partının %41 aldığı oyların dağılmasını ve kendılerıne döneceğnı umut edıyorlar ak parıde oturmuş bdp nın oylarının tekrar kendıne döneceğını umut edıyor bdp de ak partıye tekrar oylarını kaptırma korkusu ıçınde bence şans ak parıden yana kürt oylarının tekrar ak partıye dönmesı an meselesı ama secıme ğıtmekle acele etmemesı lazım

 • metın değırmencı

  13 Haziran 2015 12:06

  Cevap Ver

  Ak partı + mhp koalısyonu ak partıden hdp kaptırılan kürt oylarının temelı kaybedılmesı söz konusu olabılır çünkü kürt secmenın oyları ak partıden küskünlük veya memnunsuslıkden değıl tek nedenlerı bdp yı barajı geçırmekdı bu yüzden kürt seçmen oylarının tekrar ak partıye dönmesı mümkün yeterkı ak partı koalısyon kurmada yanlış secım yapmasın çünkü sadece kürt oyları ak partının tek başına hükümet kurmasına yetıyor kürtlerın oyları chp mhp veya bdp verılse bı ışe yaramıyor tek ak partıye yarıyor kürt secmen ak partıyı çok sevıyor kendıne daa yakın buluyor bence ak partı kürtlerı küstürmemelı

 • fahrettin ozturk

  13 Haziran 2015 11:20

  Cevap Ver

  Erken secimmmmmmmmmmmm

Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu