Burhan Kuzu: Hükümet bir an önce kurulmalıdır

Burhan Kuzu: Hükümet bir an önce kurulmalıdır


Ankara’da katıldığı 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geride kalan seçimlere ilişkin önemli sözler sarfetti.

Erdoğan, “Herkes egosunu bir yana bırakmalı ve hükümet kurulmalı bu süreç devam etmeli. Anayasanın yüklediği görevleri yerine getireceğim” dedi.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir devlet adamı sorumluluğu içerisinde hareket ettiğini belirterek, “Partiler tarafından mutlaka bir taviz ve uzlaşmacı tavır gelmelidir. Hükümet bir an önce kurulmalıdır. Bir şekilde Türkiye kötüye evrilirse ülkedeki tablo çok kararır” diye konuştu. Olası bir koalisyonun seçim hükümeti niteliği taşıyacağını ifade eden Kuzu, “Hiç kimse bu gerçeği kabul etmez ancak sonuç oraya varır koalisyonla oluşacak bir hükümetin ömrü uzun olmayacaktır” dedi.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ATO Congresium'da gerçekleştirdiği konuşmasını AjansHaber’e değerlendirdi:

“ERDOĞAN GERGİN HAVANIN BİR AN ÖNCE ORTADAN KALKMASI İÇİN MÜCADELE VERİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir devlet adamı sorumluluğu içerisinde hareket ediyor. Erdoğan partiler arasında var olan gergin havanın bir an önce ortadan kalkması için mücadele veriyor. Özellikle ülkemizin ‘gemi su almaya başladıysa hepimiz batarız’ mantığıyla hareket etmesi gerekir. Herkesin özverili bir şekilde var olan süreci değerlendirmesi lazım.

“TÜRKİYE’NİN KAZANDIĞI DEĞERLERİN YOK OLMAMASI GEREKİR”

Türkiye’nin gelinen bu noktaya kadar sağladığı değerlerin yok olmaması gerekir. Çünkü Türkiye ciddi bir yol katetti. Türkiye verdiği çalışmaların, gayretin karşılığını alması gerekiyor. 2000 öncesine baktığımızda Türkiye’yi tam bir felaket ortamı sarmıştı. Ben AK Parti’nin kurucu üyelerinden birisiyim. Biz hükümeti devraldığımızda Türkiye’nin sıkıntıları ortadaydı. AK Parti’nin hükümeti devralması ile öncesini kıyaslamak abes bir durum teşkil eder.

“HÜKÜMETİN KURULMASI PARTİLER ÜSSÜ BİR DURUMDUR”

Biz hükümetin kurulma evresini partiler üssü gördüğümüz için koalisyon kurulma konusunda duyarlı ve uzlaşmacı bir politika sergiliyoruz. Diğer muhalefet partilerinden de aynı özveriyi göstermelerini bekliyoruz. Koalisyona direnmenin kimseye fayda getirmeyeceği ortadadır.

“KARARI HALK VERMİŞ OLABİLİR FAKAT KARAR HATALIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan partiler tarafından gelen hükümeti kurma yönünde bir takım frenlemelerin doğru olmadığına işaret ediyor. Partiler tarafından mutlaka bir taviz ve uzlaşmacı tavır gelmelidir. Hükümet bir an önce kurulmalıdır. Bir şekilde Türkiye kötüye evrilirse ülkedeki tablo çok kararır. Genel itibariyle açıklamadan bu anlaşılıyor. Türkiye’nin içine düştüğü bu duruma ben çok üzülüyorum. Dış ülkelere bakıyorum. Türkiye’nin bu durumuna çok seviniyorlar. Belli ki bir yanlış yapıldı. ABD, Avrupa seviniyorsa bunun başka bir açıklaması olamaz. Kararı halk vermiş olabilir. Ancak karar hatalıdır. Karara saygı duymak ayrı. Kararın hatalı olduğunu söylemek ayrıdır.

“KURULACAK HÜKÜMET SEÇİM HÜKÜMETİ OLACAKTIR”

Kurulacak olan hükümet mutlaka seçim hükümeti olacaktır. Hiç kimse bu gerçeği kabul etmez ancak sonuç oraya varır koalisyonla oluşacak bir hükümetin ömrü uzun olmayacaktır.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'den tezkere açıklaması
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Merkel oy alabilmek için Türkçe afişler hazırladı..

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu