Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konuşuyor


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen 4. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde konuşuyor. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Türkiye'nin gelişmesi kardeş ülkeler için umut"

Türkiye'nin gelişmesi, tüm dost ve kardeş ülkeleri için yeni bir umut ışığı anlamına geliyor. Batı'da israf edilen gıdanın Afrika'daki açların tamamını doyuracak bir sistemin sürdürülebilmesi mümkün değildir. Altı petrol, altın ve elmasla kaynayan toprakların insanların sefalet içinde yaşadığı bir düzeni kesinlikle adaletli bulmuyorum.

Gece uzaydan dünyaya bakıldığında, kimi yerler ışıl ışıl yanarken, kimi yerler karanlığa gömülmüşse burada bir problem var demektir. Biz işte bunun için dünya 5'ten büyüktür diyoruz. BM başta olmak üzere öncülük yapması gereken kurumların, kendilerini ıslah etmesi gerekiyor. Kendileri adaletsizlik üzerine kurulu kurumların dünyaya adalet getirmesi beklenemez. İşte sınırımızda Telabyad'da Arap ve Türkmen muhaliflerin yerine PKK'nın uzantısı PYD'yi yerleştiriyorlar. Şimdi biz bu batıya nasıl samimi bulalım? Onlar Akdeniz'de boğulmaya mahkum ediyor.

"Devlette devamlılık esastır"

Geçtiğimiz 12 yılda, altyapıdan demokrasiye çok alanda gelişme kaydetti. Ülkemizin bu değerlerini korumak zorundayız. Hamdolsun dün büyüme rakamları açıklandı, dünyanın 14'üncü sırasında yer aldı. Kasım ayında Antalya'da yapılacak olan G-20 zirvesine belirsizliği geride bırakmış bir şekilde ev sahipliği yapmak zorundayız. Türkiye'yi hükümetsiz, başsız bırakanlar egolarına mahkum olanlar bunun hesabını veremezler. Onun için de anayasal yasal süreç içerisinde herkes egolarını bir yana koymalı, kaldığımız yerden "Devlette devamlılık esastır" diyerek devam etmek zorundayız.

"Sorumluluğumun farkındayım"

Hangi siyasi olursa olsun, "ben" deme hakkına sahip değildir. "Biz" demek zorundayız. Türkiye'de seçimle başa gelen ilk Cumhurbaşkanı olarak şahsımın sorumluluğumun çok önemli olduğunun farkındayım ve bunun bilincindeyim.Bu kapsamda Meclis'in en yaşlı üyesi olan Deniz Baykal'la bir araya geldim. Üzerime düşen neyse yapacağım. Devlette devamlılık esastır deyip yolumuza devam edeceğiz.

Demokrasisiyle övünen hangi ülkede seçimlere bu kadar yüksek katılım var? Bakın dikta rejimlerini kastetmiyorum. Dikta rejimlerinde katılım yüzde 100 de olur. Ben normal rejimlerini söylüyorum.

Tüm siyasileri serinkanlı düşünmeye ve siyasiler olarak sorumluluk almaya davet ediyorum. Bu ülkenin, istikrarsız dönemlerinde yaşadığı sıkıntıları, ödediği ağır bedellerin farkında olan biriyim. Mecliste temsil edilen partilerin anayasa ve kanunlarda belirtilen sınırlar içerisinde çözümden yana kullanacaklarına inanıyorum. Türkiye'yi umutsuzluğa sürüklemek isteyen bir takım odaklar inşallah bir kez daha hayal kırıklığına uğrayacaklar. Özellikle Batı'nın seviyesiz, hakarete varan çirkin ifadelerini, bu tahammülsüzlüklerini anlamak mümkün değil. Bunları gördükçe bir kez daha hamdediyorum, Allah'a şükür ki doğru yoldayız. Onlar övgü yağdırsaydılar, o zaman kendimden şüphe etmem gerekirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu