Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti!

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu kabul etti!


Yapılan değişiklikler nedeniyle ilk halinden farklı bir boyuta taşınarak son yılların en sert belgesi haline gelen, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporu Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 94 oya karşı 432 oyla kabul edildi. 127 parlamenter de çekimser kalmayı tercih etti.

Avrupa Parlamentosu, 21 Mayıs’ta, çeşitli değişiklik önergeleri ve 7 Haziran Genel Seçimleri nedeniyle ertelenen 2014 Türkiye İlerleme Raporu’nu, bugün düzenlenen oturumda oyladı.

AP TÜRKİYE'DEKİ SEÇİM SONUCUNDAN MEMNUN

Oylama öncesi parlamentoda bulunan Sosyal Demokratlar, Liberaller ve Yeşiller tarafından Türkiye’deki genel seçim sonuçlarından duyulan memnuniyetin dile getirildiği bir önerge sunuldu. Oy çokluğuyla kabul edilen önergede, seçim sonuçlarının, Türk demokrasisinin ve Türk vatandaşlarının demokratik ruhunun direncini gösterdiği kaydedilirken, Türkiye’deki siyasi partilere de Türkiye’nin demokratikleşme ve AB reformları hakkındaki diyalog sürecini yeniden başlatmak amacıyla kapsayıcı ve istikrarlı bir hükümet kurmak için çalışmaları çağrısı yapıldı.

Raporda, Türkiye ile vize diyaloğu konusuna da değinildi. Parlamentodaki Hıristiyan Demokratların sunduğu bir önergede, vize diyaloğu konusunda ilerlemenin, Ankara’nın geri kabul anlaşmasındaki tüm hükümleri tam olarak yerine getirmesine bağlı olduğu kaydedildi.

KÜSTAH VURGU: "ERMENİ TEZLERİNİ KABUL EDİN" 

Avrupa Parlamentosu'nun 15 Nisan'da aldığı, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına destek veren ve Türkiye'ye Ermeni tezlerini kabul etme çağrısı yapan sembolik karara, kabul edilen değişiklik önergeleriyle Türkiye raporunda da atıf yapıldı. 

'RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYIN'

Türkiye ile Rusya arasında enerji alanında yapılan işbirliği kaygılandırıcı olarak nitelendirildi. Bu sebeple, AB’nin enerji alanında Türkiye ile müzakerelere hız vermesi gerektiğine işaret edildi.

PKK’nın AB’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasını talep eden bir önerge ise oy çokluğuyla ret aldı.

'MİT YASASINI KALDIRIN'

İfade özgürlüğü, basın özgürlüğü, temel haklar, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, kuvvetler ayrılığı ve yolsuzlukla mücadeleyle ilgili yoğun eleştirilerin yer aldığı raporda, son dönemde kabul edilen iç güvenlik paketi, MİT yasası, HSYK yasası gibi düzenlemelerden ve Emniyet'teki atamalar ve ihraçlardan, hakim ve savcı ihraçları ve tutuklamalarından endişe duyulduğu belirtildi.

'KIBRIS'TAN ÇEKİLİN VE MARAŞ'I DEVREDİN'

Raporda, DAEŞ’le mücadelede daha aktif rol oynanması, Türk askerinin Kıbrıs’tan çekilmesi ve Maraş bölgesinin BM’ye devredilmesini istendi.

'NÜKLEER SANTRAL YAPIMINI DURDURUN'

Soma ve Ermenek kazaları bağlamında çalışma koşulları ve sendikal haklar konuları da daha detaylı işleyen AP, Akkuyu Nükleer Santrali’ne yönelik çalışmaların durdurulmasını istiyor. Bu konudaki en ilginç vurguyu ise bundan sonra atılacak adımlara Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin dahil edilmesi bu yapılamıyorsa en azından danışmada bulunulması oluşturuyor.

'LAİKLİĞE DÖNÜN'

Farklı yaşam tarzlarına saygı gösterilmesi ve din ile devletin birbirinden ayrı tutulması talepleri de raporda yer alıyor.

'EŞCİNSELLERİN HAKLARINI GENİŞLETİN'

Zorunlu askerliğe karşı vicdani ret hakkının tanınması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eşcinsellik ve transseksüelliğin psikoseksüel hastalık olarak görmeye son vermesi talepleri de raporda yer alıyor.

RAPORA SERT TEPKİ

Ankara ise rapora tepki gösterdi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "AP Türkiye İlerleme Raporu’na son anda 1915 olayları ile ilgili daha önceki karara bir atıf ilave edildi. AP İlerleme Raporu’nu bu atıf nedeniyle Türkiye olarak kabul etmiyoruz. AB Daimi Temsilcimiz kendisine ulaştığında Raporu iade edecek. Türkiye, hiçbir tarihi ve hukuki mesnedi olmadan 1915 olaylarının "soykırım" olarak nitelendirilmesini kabul etmemiştir ve etmeyecektir" denildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu