S&P'den kredi notu açıklaması!

S&P'den kredi notu açıklaması!


S&P'den yapılan açıklamada, S&P'nin, Türkiye’deki genel seçim sonucunun kredi notları üzerinde ani etkisi olmadığını değerlendirdiği belirtti.

Açıklamada, "Kalkınma planında öngörülen yapısal reformlar da dahil olmak üzere, son hükümet tarafından ortaya konan hedeflerin uygulanması kabinedeki kilit görevlendirmelere ve AK Parti’nin koalisyon kurmaya ya da azınlık hükümeti kurmayı tercih etmesine bağlı olacak" ifadesine yer verildi.

S&P, Türkiye’nin, kalkınma planı kapsamında iç tasarruf oranını artırmayı, ithal enerji faturasını azaltmayı ve kadının iş gücüne katılımını artırmayı hedeflediğini vurguladı.

Bu kapsamda atılacak adımların Türk ekonomisine katkıda bulunabileceğine işaret eden S&P, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz bunların, Türkiye’nin yüksek oranda net dış borçlanmaya bağlı olan mevcut büyüme modelinden uzaklaşmasına yardımcı olabileceğine inanıyoruz. Kredi şartları sıkılaştıkça ve iş dünyası güveni durgun kaldıkça, geçtiğimiz tarihsel normlarla kıyasa Türkiye’de zayıf Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi görmeye devam ediyoruz. Reytinglere ilişkin negatif görünüm, perde arkasındaki yüksek net dış borçlanma ve kurumsal denetim ve denge karşısındaki belirsiz büyüme görünümünden doğabilecek mali riskleri yansıtmaktadır."

S&P, Türkiye'nin büyümesinin dış borçlanmaya olan bağımlılığının azalması ve yeniden dengelenmesi durumunda, not görünümünün durağana çevrilebileceğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Myanmar hükümeti soykırımdan suçlu bulundu
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu