Son aylarda istikrarımızı kıskananlar oldu

Son aylarda istikrarımızı kıskananlar oldu


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomisi güçlü devletlerin merkez bankalarının zarar etmeye başladığı bir döneme girildiğini belirtti.

“İSTİKRARIMIZI KISKANANLAR OLDU”

Türkiye’nin son 10 yılda hem ekonomik hem de siyasi istikrarıyla dünyanın gıpta ettiği bir ülke haline geldiğini söyleyen Babacan, “Son aylarda istikrarımızı kıskananlar oldu. Ama biz yine de demokrasi diyeceğiz. Doğru olan neyse ondan asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Babacan, konuşmasının önemli bir bölümünü son zamanlarda dünya ekonomilerini etkileyen dalgalanmalara ayırdı. Son 3 aydır tüm dünyayı ekonomik açıdan etkileyen bir dönem yaşandığını belirten Babacan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Özellikle ekonomisi güçlü devletlerin merkez bankalarının zarar etmeye başladığı bir döneme giriyoruz. Aslında buna bir normalleşme dönemi olarak bakmalıyız. Fakat her dönem değişikliklerinde olduğu gibi bu dönemde de piyasalarda hareketlenmelerin yaşanması normal. Biz Türkiye olarak bütçe disiplininden asla taviz vermedik. Türkiye’nin sağlam bir finans sistemi var. Biz bugüne kadar nasıl sağlam bir çizgi izlediysek, bugünden sonra da o çizgide devam edeceğiz. Biz Türkiye’de rekabete dayanan ama kuralları iyi konulmuş bir ekonomik politika izliyoruz. Çünkü böyle bir politikadan reel sektör, finans sektörü ve halk istifade eder. Ancak şunun da bilinmesi gerekiyor ki Türkiye fanus içinde kapalı bir ülke değil, dışa açık bir ülke. Dışarıda fırtınalar varsa bunu birazcık hissedeceğiz. Eğer denizlerde dalga varsa o dalgaları az da olsa biz de hissedeceğiz. Fakat burada önemli olan bu dalgalardan zarar görmeden çıkmak. Bunu da sağlam bir ekonomik yapı ve o yapıyı yöneten kaliteli yöneticiler, kaliteli kadrolarla mümkün. İnşallah bu kritik dönemi hep birlikte atlatacağız.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu