Yeni vekiller Meclisi bekliyor

Yeni vekiller Meclisi bekliyor


Meclis, 25'inci Dönem milletvekillerini karşılamaya hazırlanıyor. Yeni milletvekilleri yarından itibaren mazbatasıyla Meclis'e gelerek kaydını yaptırabilecek.

Mazbatasını alan milletvekillerinin yarından itibaren Meclis'e gelerek kaydını yaptırabileceğini vurgulayan Neziroğlu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığının ikişer personelinin, üç giriş kapısında da milletvekillerini karşılayacağını bildirdi.

İrfan Neziroğlu, Meclis kampüsü içinde yön tabelalarıyla milletvekillerini kaydın yapılacağı şeref holüne yönlendireceklerini kaydederek, "Milletvekilleri şeref holüne geldiğinde, yine orada iki personelimiz, çiçek ve çikolata ikram ederek karşılayacak" dedi.

Milletvekillerinin doldurması gereken formları, geçen dönem olduğu gibi bu dönemde de önceden valiliklere gönderdiklerine işaret eden Neziroğlu, "Mümkün olduğu kadar milletvekillerinin işlerini hızlandırmayı ve kolaylaştırmayı amaçladık. Milletvekili mazbatası ile beraber evraklarını görevlilere teslim edecek ve böylece kaydını yaptıracak" diye konuştu.

Genel Sekreter Neziroğlu, milletvekilinin evraklarını teslim etmesinin ardından, Genel Kurul oylaması ve yoklaması için parmak izinin alınacağını ve banka hesabını açtıracağını anlattı. 

"Milletvekili, kullanacağı telefon için bizim resmi olarak anlaştığımız AVEA ile Turkcell ya da Vodafone hattından birisini tercih edecek" diyen Neziroğlu, kayıt işlemlerini tamamlayan milletvekilinin rozetini alacağını ve son olarak da fotoğrafının çekileceğini bildirdi.

- "Geçen dönemden farklı uygulamamız var"

TBMM Genel Sekreteri Neziroğlu, 25'inci Dönem'de, geçen dönemden farklı bir uygulamalarının olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu dönem ilk kez milletvekillerini bilgilendirmek amacıyla stant açtık. Kanunlar ve Kararlar Başkanlığının, Araştırma Hizmetleri Başkanlığının, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı ile Bilgi İşlem Başkanlığının stantları olacak. Kanunlar ve Kararlar Başkanlığının standında, milletvekillerinin yasama çalışmaları sırasında yararlanabilecekleri yasama evrakları, kitaplar ve dokümanlar olacak. Bu kitaplar ve dokümanları bir çantayla vereceğiz. Milletvekilinin sorularını yanıtlamak amacıyla da bu başkanlıktan uzman arkadaşlar orada olacaklar. Böylece milletvekili Meclis'i tanıyacak ve yasama çalışmalarının nasıl yapıldığını öğrenecek. 

Geçen dönem olduğu gibi bu dönemde de milletvekillerine, 'milletvekili yasama el kitabı' ile 'milletvekili personelinin el kitabı' vereceğiz. Bu kitapları, uzmanlar ve danışman arkadaşlardan aldığımız geri dönüşlerle, geçen döneme göre biraz daha zenginleştirdik. Araştırma Hizmetleri Başkanlığının standında, bu başkanlık tarafından hazırlanan kitaplar yer alacak. Uzmanlar, milletvekillerine bu başkanlıktan nasıl yararlanacağı konusunda bilgi verecek. Milletvekiline, Bilgi İşlem Başkanlığının standında ise mobil uygulama, telefonlar, sosyal medya hesapları ve teknik konularda bilgi verilecek."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu