Ahmet Davutoğlu; "Saldırılar demokrasimize provokasyondur'

Ahmet Davutoğlu; "Saldırılar demokrasimize provokasyondur'


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Kilis'te Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingindeki konuşmasında seçim sürecinde birçok provokasyon yapıldığına ve istenmeyen olaylar yaşanabileceğine dikkati çekti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Kilis'te Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingindeki konuşmasında seçim sürecinde birçok provokasyon yapıldığına ve istenmeyen olaylar yaşanabileceğine dikkati çekti.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bugün Diyarbakır'da birkaç saat önce HDP mitingi esnasında ortaya çıkan patlama konusunda haber alır almaz hem İçişleri Bakanımıza hem valimize gerekli talimatları verdim. Bu işin sorumluları, kaza mı değil mi tetkik ediliyor ama bir patlama söz konusu olduğu için suikast ihtimali, seçimlere dönük bir provokasyon ihtimalini de göz önüne alıyoruz, o çerçevede çalışmalar yürütüyoruz. Kim yapmış olursa olsun, ne gerekçeyle yapmış olursa olsun, hangi partiye karşı yapılmış olursa olsun, bu saldırılar demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılan saldırılardır. Hepsini lanetliyoruz." 

Davutoğlu, buna rağmen ülkede şiddet kültürünün yayılmasına izin vermediklerini ifade ederek, "Barış içinde seçimlere gideceğiz inşallah" dedi.

"Adli makamlara teslim etmek için gece gündüz çalışacağız"

"Vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yaralı olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz" diyen Davutoğlu, "Her zaman AK Parti olarak tutumumuz ilkesel olmuştur. Kim, nerede, hangi gerekçeyle yaparsa yapsın şiddetin karşısında olduk. Burada da seçime 48 saat kalmadan böyle bir saldırı açık bir provokasyondur. Demokrasimize bir provokasyondur, Türkiye'nin istikrarına dönük bir provokasyondur. Kim olursa olsun yakasından tutup, inşallah adli makamlara teslim etmek için gece gündüz çalışacağız." şeklinde konuştu.

AK Parti olarak tutumlarının ilkesel olduğunu dile getiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakırlı vatandaşlarıma sesleniyorum. İstismar edenlere karşı, istismar kapılarını kapatın. Herhangi bir provokasyona izin vermeyin. İnşallah bütün partiler eşit şartta pazar günü seçimlere gidecek. Nihayetinde sadece ve sadece milletin dediği olacak. İçeriden ve dışarıdan kurulan tuzakları birer birer bozacağız. Bütün partileri bu konuda aynı ilkesel tutumu sergilemeye çağırıyorum. Arkadaşlarıma da talimat verdim. Hem Diyarbakır ilinde bütün partilerle temas ediyorlar hem de valiliğimiz gerekli tedbirleri alıyor. Önemli olan inşallah pazar günü barış içinde, hiçbir şekilde hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan seçime gitmektir."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu