'Hukukçulara göre 27 Nisan açık bir darbedir'

'Hukukçulara göre 27 Nisan açık bir darbedir'


Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, avukatı Berrin Yeşilyurt ile geldiği adliyede, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısına ifade verdi.

Çevik, ifadesinde, 27 Nisan 2007'de Genelkurmay Başkanlığının internet sitesi aracılığıyla muhtırayayınladığını belirterek, "Darbe yapılması hem hukuka hem de insanlığa karşı suçtur. Muhtırayı veren şahısların isimleri İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt. AK Parti'yi kapatacaklar. Bu konuda basına ve medyaya yansımış ses kaydı var" ifadesini kullandı.

"Gecikmiş bir adım"

Adem Çevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada ise 2011'de şikayet dilekçesi verdikten 4 yıl, soruşturmanın başlatılmasından ise 3 yıl sonra ifadesinin alındığını, "27 Nisan"ın soruşturulacak olmasından memnun olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Bana göre ve hukukçulara göre 27 Nisan açık bir darbedir. Neden? Anayasa Mahkemesine emir ve talimat verilmiştir. Bu anayasal ihlaldir. Meclis'e emir ve talimat verilmiştir. Dolayısıyla hükümetin, Meclis'in, yargının faaliyetlerinin engellenmesinden dolayı ilgili kişiler, bu darbeyi yapanların darbecilikten, insanlığa karşı suçtan, burada zaman aşımı da olmaz, yargılanmasını talep ediyoruz. Bu zamana kadar da gecikmesinden dolayı ilgili savcılar hakkında HSYK'ya görevi ihmalden suç duyurusunda bulunacağız. Güzel olumlu bir adım olarak düşünüyoruz ama gecikmiş bir adım."

Çevik, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına 12 Eylül darbesi, 28 Şubat ve 27 Nisan açıklamasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 27 Nisan açıklamasıyla ilgili olarak dönemin askeri sorumluları hakkındaki suç duyurusu evrakını ayırmış, ''suç yeri Ankara olduğu'' gerekçesiyle dosyayı 2012'de ''görevsizlik'' kararıyla özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine göndermişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Muğla'da akılalmaz olay! .
Türkiye
ÖTV, MTV arttı… Gözler o sektöre çevrildi
Dünya
İtalya bölünme için ilk adımı attı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu